Rozmaryn

Rozmaryn należy do rodziny jasnowatych, a jego dzika odmiana występuje w basenie Morza Śródziemnego, ale ze względu na swój wyjątkowy smak, stał się popularnym ziołem, hodowanym prawie na całym świecie. Nazwa pochodzi od dwóch łacińskich słów - rosa (róża) oraz marinus (morski). Legenda mówi, że to zapach morskiej róży, oznajmiał marynarzom, że są już blisko lądu i domu. Wiecznie zielony krzew rozmarynu może osiągnąć wysokość do 2 metrów, liście są ciemnozielone, a kwiaty niebieskie lub różowe, mienią się odcieniami fioletu.

Leśny, wyrazisty aromat rozmarynu, doskonale komponuje się z daniami mięsnymi, a dodany do miodu czy klarowanego masła tworzy wyśmienitą kompozycję smakową. Trudno oprzeć się niekwestionowanym walorom smakowym rozmarynu, podobnie rzecz się ma z jego leczniczymi i magicznymi właściwościami, których zdecydowanie nie brakuje!

Sekrety rozmarynu

Wyjątkowe działanie rozmarynu znane było już w starożytności, a ówcześni Grecy i Rzymianie wieńcami i bukietami z rozmarynu ozdabiali posągi najwyższych bóstw. Stosowano go również w leczeniu wielu dolegliwości oraz w ogólnej poprawie kondycji i zdrowia. Przede wszystkim wierzono, że rozmaryn potrafi zdziałać cuda w miłości, był symbolem wierności, lojalności wobec ukochanej osoby oraz oddania w miłości. Okadzanie się rozmarynem miało przyciągać wielką miłość, wzmagać pożądanie oraz atrakcyjność. Moc rozmarynu opierała się nieprzyjaznym duchom, przyciągając te dobre i łaskawe. Zalecano wspomaganie się kuracją rozmarynową w stanach złego samopoczucia.

Rozmaryn włożony pod poduszkę zapewniał głęboki i spokojny sen, chroniąc przed koszmarami i natrętną gonitwą myśli. Pozwalał się odprężyć i odpocząć. Położony pod łóżkiem chronił osobę przed klątwami i złymi duchami.

Napar z rozmarynu przepędzał smutek, ponury nastrój i rozjaśniał myśli. Jedną z jego magicznych właściwości jest jasnowidzenie. Rozmarynu używa się właśnie przy okazji wróżenia i przepowiadania przyszłości, kiedy umysł musi być oczyszczony oraz jasny, nieskażony żadnymi niepożądanymi myślami - przed sesją można oczyścić pomieszczenie i umysł stosując rozmarynowe kadzidło.

Uzdrawiające właściwości rozmarynu

Rozmaryn jest źródłem wielu odżywczych substancji, między innymi zawiera olejki: eukaliptol o zapachu kamfory, pinen, który stosowany jest w produkcji perfum, cymen, występujący w olejkach eterycznych oraz kwas rozmarynowy. Kwas rozmarynowy jest doskonałym przeciwutleniaczem, działa również przeciwzapalnie. Rozgrzewająca kąpiel z dodatkiem rozmarynu uśmierzy ból stawów i mięśni oraz bóle reumatyczne. Dodatkowo, zadziała pobudzająco i energetyzująco, stawiając na nogi po ciężkim i pracowitym dniu.

Rozmaryn pozytywnie wpływa również na pamięć, koncentrację oraz urodę. Dzięki dużej zawartości wspomnianych olejków, rozmaryn jest składnikiem wielu kremów i maseczek do twarzy. Chroni przed promieniowaniem UV, ale przede wszystkim łagodzi problemy skórne, ujędrniając skórę oraz poprawiając kolor cery. Rozmaryn jest składnikiem szamponów, mydeł, olejków kąpielowych i balsamów. Jest także charakterystycznym dodatkiem perfum, o zapachu, w którym dominują dwie nuty: ziołowo-kawowa oraz drzewno-balsamiczna.

W kuchni rządzi rozmaryn

Rozmaryn w kuchni jest aromatycznym uzupełnieniem dań mięsnych, przede wszystkim doskonale komponuje się z drobiem, rybami oraz mięsem czerwonym. Pieczone ziemniaki z rozmarynem, to już klasyka, która nigdy się nie nudzi i przez cały rok smakuje wybornie. Rozmaryn wzmacnia też smak marynat i dressingów. W kuchni można wykorzystać zarówno liście, jak i kwiaty rozmarynu, które sprawdzą się również jako dekoracja na talerzu.

Przygotowując dania lub kosmetyki z rozmarynem, czy też magiczne rytuały, warto pamiętać również o jego odprężających, zmniejszających stres właściwościach.

Copyright © Agora SA