Karty tarota - karta Głupiec

Karta Głupiec, czasami zwana również Wędrowcem, to karta tarota należąca do Wielkich Arkanów i oznaczana numerem 0. Przez niektórych jest ona umieszczana na początku, a przez niektórych na środku lub na samym końcu talii kart tarota. Jako że jest kartą ruchomą, oznacza brak stałego miejsca, stabilizacji. Karta ta może oznaczać lekkomyślną osobę, która postępuje pochopnie, jednak może również zapowiadać początek czegoś nowego, kolejnego etapu w życiu.

Głupiec - wygląd karty

Na karcie Głupiec widoczny jest przede wszystkim mężczyzna ubrany w wielokolorowy strój. Niekiedy mężczyzna ma na głowie błazeńską czapkę, niesie worek i podpiera się kijem. Niektóre karty Głupca przedstawiają również psa, który gryzie wędrującego mężczyznę. Bardzo często postać przedstawiona na karcie stawia krok nad przepaścią.

Głupiec pojawiający się w rozkładzie kart tarota może oznaczać różne osoby, na przykład podróżnika, dziecko, człowieka lekkodusznego, kogoś zakochanego po raz pierwszy, osobę spontaniczną, człowieka zwariowanego, błazna, osobę niesamodzielną albo niezaradną mimo dojrzałego wieku. Karta symbolizuje również niektóre profesje, takie jak aktor, poeta, pisarz, filozof czy komik, czyli wolne, artystyczne zawody. Zawody, które są związane z kartą Głupiec to również takie, które wymagają częstych zmian miejsca pobytu, jak na przykład przewodnik, pracownik cyrku czy piosenkarz.

Karta tarota Głupiec - co oznacza?

Głupiec to karta, którą odczytuje się jako początek, jest kartą otwartą i można ją zapisać w dowolny sposób. Oznacza spontaniczność, otwartość, chęć doświadczania i poznawania. Świadczy ona o rozpoczęciu jakiegoś nowego etapu w życiu, na którym człowiek ma prawo odczuwać strach, niepewność, badać sytuację i odkrywać nowe aspekty swojego życia. Głupiec w kartach zwiastuje naukę, obserwację tego, co nieznane, niepojęte i obce. Umysł Głupca stale chłonie, to co nieznane, a jego serce doświadcza nowych uczuć. Osoba w nowej sytuacji życiowej musi ją poznać, zaakceptować i przystosować się.

Pojawienie się tej karty może oznaczać na przykład zmianę pracy, rozstanie z partnerem albo poznanie kogoś, kto stanie się bardzo ważny. Karta świadczy także o otwartości na nowe doświadczenia, ludzi i na wszystko to, co przynosi życie.

Oprócz początku, karta Głupiec może symbolizować również brak dbałości o sprawy finansowe i brak przywiązania do kwestii materialnych. Czasami Głupiec nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, co w rzeczywistości posiada i jakie są jego możliwości. W niektórych sytuacjach karta ta oznacza po prostu ludzką głupotę. Wprawdzie działania Głupca wprowadzają pewne nowości, są one jednak nieprzemyślane i mogą przynieść różne skutki. Dlatego kartę tą należy odbierać jako przestrogę przed pochopnym podejmowaniem decyzji i bagatelizowaniem pewnych zagrożeń. Działanie jedynie pod wpływem intuicji nie zawsze jest dobre i często przynosi złe efekty.

Karta Głupiec - jakie ma znaczenie w zależności od położenia?

Karta Głupiec, tak jak inne karty tarota, przyjmuje inne znaczenie w zależności od położenia, a także tego, w towarzystwie jakich kart występuje. Ogólnie karta ta jest odczytywana jako znak entuzjazmu, nowych możliwości, radości i spontaniczności, jednak należy ją interpretować inaczej, w zależności od tego czy pojawia się w położeniu prostym czy odwróconym.

W położeniu prostym karta Głupiec oznacza zmiany na dobre, obranie dobrego kierunku. Z kolei, jeśli karta występuje w położeniu odwróconym, należy ją odczytywać jako zwiastun bezmyślnego postępowania, które doprowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji.

Makijaż na Andrzejki. Wybierasz się na wieczór wróżb? Zobacz, jak pomalować się czarująco

Głupiec - co oznacza w towarzystwie innych kart tarota?

W zależności od rozkładu kart towarzyszących Głupcowi, kartę tę interpretuje się na różne sposoby. Może ona mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne znaczenie. W znaczeniu pozytywnym najczęściej oznacza początek czegoś nowego, podróż, zabawę, optymistyczne podejście do życia, pojawienie się na świecie dziecka, dobre zmiany, oderwanie się od starych kłopotów, wolność, pozytywne spojrzenie w przyszłość, dystans do codziennych kłopotów, zadowolenie z siebie i życia, a także nową miłość.

W negatywnym znaczeniu Głupiec może symbolizować na przykład brak odpowiedzialności, lenistwo, naiwność, lekkomyślność, unikanie problemów, niechęć do zdobywania nowych doświadczeń i wiedzy, rozrzutność, niesamodzielność oraz niemożność ustatkowania się. Interpretacja karty powinna się opierać na tym, na jakiej pozycji karta Głupiec pojawia się w rozkładzie kart i na jakie pytania daje odpowiedź.

Copyright © Agora SA