Yin yang - starożytna koncepcja chińska, która przetrwała do dzisiejszych czasów

Yin yang to starożytna chińska koncepcja, która wyjaśnia funkcjonowanie świata. Zaadoptowała ją także współczesna ezoteryka. Co warto wiedzieć na temat Yin yang? Dlaczego zdaniem niektórych filozofia ta może być niebezpieczna?

Yin yang - co to jest?

Yin yang to symbol, który zna chyba każdy z nas. Nie wszyscy jednak jesteśmy świadomi jego mocy i znaczenia. Warto więc je poznać, zanim zdecydujemy się na nabycie rekwizytu z yin i yang.

Spis treści:

  1. Yin yang - pochodzenie
  2. Yin yang - co oznacza ten symbol?
  3. Yin yang - znaczenie
  4. Yin yang w ezoteryce
  5. Yin yang - krytyka i zagrożenia

Yin yang - pochodzenie

Dzień nie istnieje bez nocy, kłamstwo bez prawdy, a życie bez śmierci. Brzmi znajomo? To twierdzenia, na których została oparta koncepcja yin i yang. Mimo że wywodzi się ona z dawnych czasów, cieszy się ona sporą popularnością także obecnie. Jej charakterystyczne symbole są bardzo znane i często wykorzystywane. Mało jednak kto zna ich dokładne pochodzenie i znaczenie.

Yin yang wywodzi się z filozofii chińskiej. Koncepcja ta znana była już w starożytności. W dzisiejszych czasach rozpowszechniła go ezoteryka. Yin yang jest elementem wielu rekwizytów ezoterycznych, które mają dawać nam moc i pomagać w wielu sytuacjach życiowych.

Yin yang - co oznacza ten symbol?

Yin i yang cechuje wzajemne oddziaływanie. Jest to główna przyczyna zmian i tworzenia się wszelkich zjawisk na ziemi. To one są odpowiedzialne za powstawanie pięciu pierwiastków, czyli wody, ognia, ziemi, drewna i metalu.

Oto ogólne cechy, które pomogą nam w początkowym odróżnieniu od siebie yin i yang:

  • Yin reprezentuje czerń i Księżyc. Oznacza chłód, smutek, bierność, introwersję. Co istotne, ma związek z liczbami parzystymi.
  • Yang z kolei reprezentuje biel i Słońce. Oznacza ciepło, radość, aktywność i ekstrawersję. Ma związek z liczbami nieparzystymi. 

Yin yang - znaczenie

Koncepcja Yin yang jest bardzo rozbudowana. Jeśli więc dopiero zaczynamy się nią interesować, warto na początku poznać kilka podstawowych faktów na ten temat.

  • Yin i yang są współzależne. Jedno nie istnieje bez drugiego.
  • Yin i yang nie wykluczają się. Każda rzeczy czy zjawisko posiada swoje zaprzeczenie. Nie jest to jednak zaprzeczenie całkowite.
  • Yin i yang wchłaniają się i wspierają wzajemnie. Gdy jedno wzrasta, to drugie maleje. To gwarantuje stan stałej równowagi między nimi.
  • Yin i yang są podzielne. Dzieli się je na mniejsze składowe elementy. Przykładowo, zimno możemy podzielić na mróz i chłód.

Yin yang w ezoteryce

Yin yang to koncepcja, z której chętnie korzysta współczesna ezoteryka. Różne rekwizyty z yin i yang możemy nabyć w sklepach ezoterycznych - zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Głównie są to wisiorki.

Co zapewnia nam noszenie takiego rekwizytu?

  • Yin i yang w formie wisiorka pomaga osiągnąć stan wewnętrznej harmonii. 
  • Pozwala na zintegrowanie ze sobą emocji i energii.
  • Wzmacnia i stymuluje organizm.
  • Chroni przed działaniem złych mocy.

Yin yang - krytyka i zagrożenia

Yin i yang jest krytykowane przez Kościół Katolicki. Zdaniem wielu katolickich duchownych koncepcja ta stoi w sprzeczności z filozofią chrześcijańską. Z tej przyczyny symbole yin i yang znajdują się na liście niechrześcijańskich, a nawet antychrześcijańskich. Inne znaki umieszczone w tym zestawieniu to m.in. swastyka, krzyż celtycki, młot thora, pentagram.

Kościół Katolicki uznaje yin i yang za symbol okultystyczny. Dlatego noszenie go w formie medalika i wiara w jego niezwykłą moc może narażać nas na działanie złych mocy. W skrajnych przypadkach prowadzi to do zniewoleń, a nawet opętań.

Yin yang - o tym pamiętaj

Yin yang wywodzi się z filozofii chińskiej. Koncepcja ta znana była już w starożytności. W dzisiejszych czasach rozpowszechniła go ezoteryka. Yin yang jest elementem wielu rekwizytów ezoterycznych, które mają dawać nam moc i pomagać w wielu sytuacjach życiowych.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Yin i yang są współzależne. Jedno nie istnieje bez drugiego.
  • Yin i yang wchłaniają się i wspierają wzajemnie. Gdy jedno wzrasta, to drugie maleje. To gwarantuje stan stałej równowagi między nimi.
  • Yin i yang nie wykluczają się. Każda rzeczy czy zjawisko posiada swoje zaprzeczenie. Nie jest to jednak zaprzeczenie całkowite.
  • Yin i yang w formie wisiorka pomaga osiągnąć stan wewnętrznej harmonii. Oprócz tego wzmacnia i stymuluje organizm.

Zobacz także:

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.