Sen: wypadające zęby. Jak interpretować sny o zębach?

Sen o wypadających zębach z reguły traktowany jest jako zła wróżba. Może zwiastować kłótnię, problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Sprawdzamy, jak sennik interpretuje sny o zębach.

Sen o wypadających zębach: co może oznaczać?

Według senników sen o wypadających zębach zwiastuje najczęściej problemy zdrowotne. Widziane we śnie wypadające zęby mogą być zapowiedzią kłótni, choroby lub śmierci. Generalnie sny o zębach nie cieszą się dobrą sławą. Już w starożytnej Grecji uważano, że sen o zębach zwiastuje nieszczęście. Również w kulturze chińskiej sen o zębach interpretowany jest jako zapowiedź kłamstwa i manipulacji. Gdy śnią nam się zęby, może to być zwiastun ważnych wydarzeń, w szczególności tragedii bądź nawet śmierci w rodzinie. Obecnie przyjmuje się, że zęby śnią się osobom, które boją się odrzucenia, albo uważają się za mało atrakcyjne, bądź też z jakiegoś powodu czują się niedowartościowane i sfrustrowane. Sen o zębach może być też oznaką tłumionych obaw dotyczących starzenia się i przemijania.

Sen o wypadających zębach może mieć różnoraki wydźwięk. Gdy śnią nam się wypadające chore zęby, to znak, że uda nam się uporać z długotrwałym problemem. Wypadające zdrowe zęby we śnie to sygnał, że najwyższy czas zadbać o zdrowie swoje oraz najbliższych. Jeśli we śnie wypadają nam zęby i nie towarzyszy temu krwawienie, może to oznaczać stratę materialną lub też emocjonalną (np. utratę czyjegoś zaufania). Gdy jednak wypadanie zębów we śnie powiązane jest z krwawieniem, to, choć sen nie należy do przyjemnych, jest to dobra wróżba: nasze plany się spełnią, a do osiągnięcia zamierzonego celu brakuje nam już naprawdę niewiele. Gdy śnią nam się wypadające jedynki, możemy stracić coś, co jest dla nas szczególnie ważne, jeśli zaś wypadającymi zębami są trzonowce lub kły, to miejmy się na baczności, gdyż na jaw może wyjść jakaś nasza tajemnica. Jeśli natomiast śni nam się, że wypadły nam wszystkie zęby na raz, możemy spodziewać się, że nasz dom z jakiegoś powodu stanie się pusty (nagły wyjazd członka rodziny, albo nawet śmierć któregoś z domowników). Pustka ta może się jednak odnosić również do relacji między członkami rodziny (trudności w porozumieniu, wzajemne pretensje czy obwinianie się), albo być interpretowana jako pustka w sercu.

Zgrzytanie zębami we śnie: co oznacza?

Jeśli śni nam się zgrzytanie zębami, powinniśmy mieć się na baczności. Taki sen często jest odzwierciedleniem naszej codzienności i powinien uzmysłowić nam, że z jakiegoś powodu przepełnia nas złość, uczucie gniewu czy wręcz tłumionej wściekłości. Być może borykamy się też z poczuciem żalu, bądź ktoś nas niesłusznie krytykuje. Warto przeanalizować swoje emocje i spróbować się ich pozbyć, najlepiej eliminując z naszego życia ich przyczynę. Zgrzytanie zębami również w senniku indyjskim interpretowane jest jako symbol problemów emocjonalnych: zwiastuje bowiem potworny stres, na jaki w najbliższym czasie będziemy narażeni.

Zgrzytanie zębami u dzieci we śnie: jak interpretować?

Jeśli śni nam się zgrzytanie zębami u dzieci, w zasadzie możemy ten sen interpretować podobnie, jak wówczas, gdy we śnie to my zgrzytaliśmy zębami. Warto jednak przyjrzeć się sprawie bliżej i zorientować się, czy przypadkiem problemy emocjonalne nie dotyczą kogoś z naszego najbliższego otoczenia: członka rodziny, przyjaciela, bliskiego współpracownika. Jeśli uda nam się dostrzec, kto z naszych bliskich zmaga się z problemami natury emocjonalnej, np. nie radzi sobie ze swoimi emocjami bądź podejrzewamy u niego depresję, być może będziemy w stanie mu pomóc.

Co ciekawe, jeśli śnią nam się zęby rosnące u dziecka, może to być symbol naszej niedojrzałości lub łatwowierności. Widząc we śnie rosnące dziecku zęby warto wstrzymać się z podejmowaniem decyzji w pewnych ważnych sprawach, bo jest jeszcze na nie za wcześnie. Jeśli we śnie natomiast dziecku wypadają mleczaki, może to zwiastować zmartwienie i problemy wychowawcze. Taki sen może również symbolizować pożegnanie z jakimś okresem w życiu dziecka.

Sennik: zęby sztuczne - czego są symbolem?

Sennik zęby sztuczne w naszym śnie interpretuje zazwyczaj jako zapowiedź jakiegoś zawodu. Jeśli śnią nam się sztuczne zęby, może to także wskazywać na pozorność naszych sukcesów. Zwłaszcza zęby wypadające z protezy mogą symbolizować pozorny sukces, bądź też przeciwnie: pozorną porażkę. Sen o sztucznych zębach może być zapowiedzią krzywdy, jakiej doznamy ze strony krewnych, oznaczać kłamstwo lub zdradę w naszym najbliższym otoczeniu czy też zwiastować straty materialne. Generalnie zatem sztuczne zęby we śnie zwiastują czekające nas nieprzyjemności, jest jednak wyjątek: widziane we śnie zęby z kości słoniowej symbolizują bogactwo i poważanie.

Zobacz też: Sennik - włosy. Co oznacza sen o włosach?

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.