Kasztan: urodzeni 15-24 maja, 12-21 listopada

Przy pierwszym spotkaniu Kasztan sprawia wrażenie kogoś nudnego i nieciekawego. Ale to tylko pozory. Kasztan ma niesamowitą osobowość i ponadprzeciętną inteligencję, której sam nie potrafi docenić.

Przy bliższym poznaniu okazuje się, że Kasztan ma głębokie poczucie sprawiedliwości. Nie jest wstanie nikogo skrzywdzić ani mu zaszkodzić. Jeśli nieświadomie komuś zaszkodzi, za wszelką cenę stara się odkupić swoje winy.

Mimo że noszą w sobie wielki potencjał zupełnie go nie dostrzegają. Inteligencja i zdolność logicznego myślenia mogłaby zaprowadzić je naprawdę daleko, jednak Kasztan z jakiegoś powodu w to nie wierzy i nawet nie za bardzo chce próbować. Co gorsza jest uparty i rzadko daje sobie coś przetłumaczyć. Niechętnie też słucha rad. Kasztan to bardzo dobry obserwator, wszystko widzi i wyciąga przy tym logiczne wnioski.

Kasztan a ludzie

Na co dzień Kasztan jest bardzo oddany, pracowity, gotowy do poświęceń. Brak pewności siebie sprawia, że Kasztan często uzależnia się od opinii innych ludzi, jego życie i wiele decyzji zależy wówczas od zdania innych, na czym często traci. Poczucie sprawiedliwości sprawia, że zawsze i wszędzie o nią walczy, co niekiedy staje się śmieszne i odrywa Kasztana od realiów życia. Ma w sobie coś z idealisty. Uważa, że podstawą są sprawiedliwość i prawda, przez co zawsze staje w obronie słabszych, nawet jeśli wie, że z góry znajduje się na straconej pozycji. Mimo to wrodzony talent dyplomatyczny pomógł mu załagodzić niejeden spór.

Kasztan a praca

Kasztan, ponieważ nie do końca wierzy we własne możliwości, woli pracować w zespole. Tak czuje się w miarę bezpiecznie i pewnie. Zdecydowanie najlepiej sprawdziłby się w zawodach, które wymagają dokładności, precyzji oraz zdolności analitycznych, czyli tych wszystkich umiejętności, które Kasztan ma bardzo wysoko rozwinięte.

Kasztan a finanse

Zmysł obserwacji i zdolność wyciągania wniosków sprawiają, że Kasztan potrafi zadbać o swój interes i sprawy swoich najbliższych. Może nie ma specjalnej smykałki do zarabiania pieniędzy, ale na ich brak nie może narzekać i zazwyczaj wiedzie wygodne życie.

Kasztan a miłość

W sprawach uczuciowych jest wyrafinowany, przez co niełatwo znajduje tę jedyną dla siebie osobę. Jeśli się już zakocha to raz na zawsze. Na zewnątrz często bywa drażliwy, sprawia wrażenie zadufanego egoisty, lecz są to jedynie pozory, wynikające z braku pewności siebie, oraz niewiary w swoją inteligencję. Jeśli nie zostanie zaakceptowany to tak naprawdę bardzo to przeżywa, cierpi z tego powodu. W związkach nie jest łatwym partnerem, lecz możemy być pewni jego wierności, uczciwości.

Ma dość konserwatywne podejście do małżeństwa. Nawet jeśli w związku nie będzie do końca szczęśliwy, zrobi wszystko, aby na nowo rozpalić uczucie. Wychodzi z założenia, że prawdziwa miłość zdarza się raz, dlatego będzie wolał trwać w tym, co ma niż się rozwieść i poszukać swojego szczęścia na nowo. Nigdy nie odchodzi pierwszy, woli, żeby to ta druga strona zrobiła ten krok i zakończyła to, co i tak nie ma już przyszłości.

Znani: Jan Paweł II, Voltaire, Honoriusz Balzak, Ignacy Paderewski, Emilia Platter, Tadeusz Borowski, Meg Ryan, Debra Winger, Leopold Staff, Gustaw Herling-Grudziński, Albert Durer, Maria Konopnicka, Arthur Conan Doyle, The Notorious B.I.G., Michał Łomonosow, Goldie Hawn, Jamie Lee Curtis, Edyta Górniak