Czarny

Czarny to kolor, który budzi wiele skrajnych emocji. Jedni go lubią, inni niekoniecznie, ale zdecydowanie czerń jest kolorem, obok którego trudno przejść obojętnie. Można mieć "czarne myśli" albo "czarno widzieć" i popadać w "czarną rozpacz".

W naszej kulturze czerń jest kolorem zarezerwowanym dla żałoby. Nosząc się na czarno po stracie bliskich, manifestujemy przeżywanie zadumy, smutek oraz tęsknotę. Jednak nie wszędzie kolor czarny odpowiada żałobie. W starożytnym Egipcie, czerń symbolizowała życie, nawiązując do koloru wód Nilu, podczas przypływów. Podobne znaczenie ma w Chinach, gdzie jest symbolem szczęścia.

Kolor czarny, czyli ponadczasowy

Czerń to również klasyka i elegancja, najczęściej w połączeniu z bielą, gdzie podkreślony jest kontrast między kolorami. Współczesna moda uwielbia czerń, dzięki Coco Chanel, “mała czarna” już na zawsze zagościła w szafach większości kobiet. W świecie mody czerń kojarzy się równocześnie z nowoczesnością i tradycją. Niektórzy postrzegają czerń, jako kolor zadumy, pełen tajemnic, ale jednocześnie funkcjonalny, ponieważ naprawdę prawie każdy dobrze wygląda w tym kolorze.

Tajemnice czerni

Gdy spróbujemy bardziej zagłębić się w symbolikę czarnego, dowiemy się, że jest to barwa przywodząca na myśl starość, zimno, wodę, ale także początek i problemy. Otaczamy się czernią, gdy potrzebujemy odosobnienia, manifestujemy swój żal czy smutek, ponieważ barwa ta dobrze podkreśla niezależność, indywidualizm oraz przekonania wymykające się utartym schematom. Jednocześnie, kolor przypisany jest osobom zdyscyplinowanym o dużym poczuciu samokontroli. Kiedy poczujemy się przytłoczeni czernią, możemy połączyć ten kolor z różem, który ma działanie uspokajające i w ten sposób ożywić nasze kontakty towarzyskie. Natomiast, kiedy czarny połączymy z żółtym na brak towarzystwa nie będziemy narzekać, a nawet znajdziemy się w centrum zainteresowania.

Czarny Koziorożec 

Czerń przyciąga, hipnotyzuje i jest prawdopodobnie jednym z najbardziej charakterystycznych kolorów, który w astrologii związany jest z Koziorożcem, znakiem zimnym, poważnym, nastawionym na ciężka pracę. Koziorożec, którego symbolem jest ziemia, dobrze czuje się w kolorystyce związanej z barwami ziemi, a czarny doskonale odzwierciedla praktyczną i pesymistyczną naturę Koziorożca.

Co łączy czerń z innymi znakami zodiaku?

Jednak każdy znak zodiaku inaczej reaguje na czerń, wykorzystując ją na swój indywidualny sposób. Znaki żywiołu Ziemi - Byk, Panna i Koziorożec odkryją w czerni receptę na większą niezależność i swobodę, odnalezienie nowych dróg oraz realizację planów życiowych. Natomiast dla Raka, Skorpiona i Ryb, których żywiołem jest Woda, czerń symbolizuje odwagę w kontaktach towarzyskich, otwartość na nowe znajomości oraz energię. Znaki, których żywiołem jest ogień, czyli Baran, Lew i Strzelec odnajdą w czarnym kolorze sposób na zwiększenie koncentracji oraz wskazówki, jak wkroczyć na ścieżkę prowadzącą do sukcesu, i co ważne, czerń doda tym znakom pewności siebie. Znaki, których żywiołem jest Powietrze – Bliźnięta, Waga oraz Wodnik z czernią poczują się bezpiecznie, chronione przed manipulantami oraz przed melancholią, przy okazji, dzięki temu kolorowi wzmocnią uczucia rodzinne.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.