Niebieski

Niebieski to jeden z najbardziej popularnych i lubianych przez nas kolorów, powszechnie kojarzony z wiedzą, kompetencjami i odpowiedzialnością.

Niebieski, a dokładnie jego odcień błękitny, mocno zaznaczył swoją obecność w kulturze. Pruski błękit był ulubionym kolorem farby Edwarda Dwurnika, choć artysta nie wybrał go sobie sam. W trudnych czasach PRL-u, kiedy w sklepach nie było zbyt wielu artykułów i malarz wybrał to, co akurat było dostępne, czyli właśnie pruski błękit i biel. Jednak bardzo szybko oswoił tę barwę i zaczął malować monochromatycznie, a pruski błękit stał się znakiem rozpoznawczym Edwarda Dwurnika, malarza i rzeźbiarza. Kolor niebieski ma wielką moc, kojarzy się z przestrzenią nieba, wody, ale także z chłodem, niesie w sobie pewną melancholię.

Niebieski jest również jedną z barw, której głębię i wielowymiarowość dostrzegł Pablo Picasso. Z okresu, w którym malował tylko niebieskim kolorem, zwanego błękitnym, pochodzą najbardziej przejmujące, melancholijne i refleksyjne obrazy mistrza. Niebieski, który jest najzimniejszym kolorem świetnie uwypuklił smutek i samotność, bijące z obrazów Picassa z tego okresu.

Kolor niebieski - skojarzenia

Niebieski, to kolor bezpieczeństwa i zaufania, ale również kolor pobudzający wyobraźnię i skłaniający do twórczego myślenia. Starożytni Grecy przypisali kolor niebieski najwyższym bóstwom – Zeusowi i Jowiszowi, natomiast w Iranie błękit symbolizuje żałobę. Niebieski podobnie jak czerwony ma wiele znaczeń, ludzie, którzy wybierają ten kolor charakteryzują się spostrzegawczością, analitycznym umysłem i wyobraźnią.

Błękitny sen Ryb

Wśród znaków zodiaku, niebieski najbardziej upodobały sobie Ryby, których symbolem jest woda. Błękit najmocniej spośród odcieni niebieskiego oddaje stan duszy Ryb. Dzięki niebieskiemu Ryby poruszają się w świecie emocji, jak w krystalicznie czystym niebieskim morzu, doskonale rozpoznając jego zakamarki i złożoność. Niebieski doskonale współgra z marzycielską i natchnioną naturą Ryb, wypełniając je spokojem i dobrymi emocjami.

Niebieski a znaki zodiaku

Niebieski jest również ważny dla Raka i Skorpiona, pozostałych dwóch wodnych znaków. Barwa ta pozwala tym znakom utrzymać dobrą kondycję oraz zapewnia odwagę w działaniu. Baranowi i Wadze niebieski powinien być szczególnie bliski, ponieważ pozwala odnaleźć duchową równowagę oraz przynosi ukojenie i ulgę. Z kolei Lew powinien otaczać się barwami niebieskimi, jeśli rozgląda się za miłością. Natomiast niebieski u Byka i Panny wzmocni zdolności komunikacyjne, pozwoli precyzyjnie się wysławiać oraz będzie sprzyjał kształtowaniu własnego zdania. Koziorożec odnajdzie spokój w niebieskim, a Strzelec rozkwitnie towarzysko.

Niebieski ma w sobie wielką moc, którą warto poznać i stosować, gdy czujemy niedobory energii albo spokoju. Mimo specyficznych różnic w oddziaływaniu niebieskiego na poszczególne znaki zodiaku, jedno łączy wszystkie – jeśli planujemy odchudzanie warto zainwestować w niebieską zastawę lub obrus, ponieważ niebieski zmniejsza apetyt.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.