Zielony

Zielony kojarzy się przede wszystkim z nadzieją, wiosną, świeżością i pomyślnością. Zieleń symbolizuje odradzanie się, żyzną i płodną glebę oraz naturę. To również kolor, kojarzący się z losowością i niepewnością wyniku w miłości czy w grach losowych. Być może dlatego stoły w kasynach są obite materiałem w kolorze zielonym. Zielone są również boiska piłkarskie, tenisowe i stoły bilardowe. Oczywiście, zielony to również symbol pieniędzy i bogactwa.

Zieleń w historii

W kulturze zielony miał wiele znaczeń, w zależności od szerokości geograficznej oraz przemian społecznych, zmieniało się postrzeganie barwy zielonej. Zielony był pierwszym barwnikiem uzyskanym syntetycznie i wytwarzanym przez człowieka, to odkrycie zawdzięczamy starożytnym Grekom. Natomiast w średniowieczu zieleń nie była traktowana łaskawie, a wręcz uważano ją za kolor złych mocy. Sądzono, że samo ubieranie się w zielone szaty może sprowadzić na człowieka nieszczęście i pecha. W tym asekuracyjnym podejściu do zielonego kryje się sporo rozsądnych przesłanek – jaskrawy odcień zielonego w świecie zwierząt, to ostrzeżenie przed trucizną, jasny i wyraźny sygnał, wysyłany przez zwierzę w sytuacji zagrożenia, że jest gotowe do ataku.

Kto lubi kolor zielony?

Zielony był ulubionym kolorem Mahometa, dlatego w Islamie jest to jeden z najważniejszych kolorów. Możemy go znaleźć na większości flag krajów muzułmańskich, często również podłogi w meczetach są barwione na kolor zielony. Miłośnicy koloru zielonego, to optymiści, którzy lubią słuchać i są pokojowo nastawieni do świata. Lubią pomagać innym i chętnie to robią. Zielony to również kolor uważności i spostrzegawczości, wpływa kojąco na układ nerwowy, odstresowuje i relaksuje. Powszechnie wiadomo, że patrzenie na zielone drzewa czy krzewy odpręża oraz oczyszcza umysł. Takie kilkuminutowe przerwy, spędzone na patrzeniu w bezkresną zieleń poleca się każdemu, kto pracuje przy komputerze lub długo prowadzi samochód.

Zielony kolor dla Byka

Każdy znak zodiaku ma swoje ulubione barwy, które działają na niego korzystnie, jak i te mniej lubiane, których raczej unika. Zielony to kolor stworzony wprost dla Byka. Typowo wiosenny Byk, którego żywiołem jest Ziemia świetnie czuje się w otoczeniu barw symbolizujących naturę, a najbliższą mu barwą jest zieleń. Stateczny i twardo stąpający po ziemi Byk nie lubi zbyt jaskrawych i krzykliwych braw, natomiast stonowane odcienie zieleni bardzo dobrze współgrają z jego naturą. Zielony nastawia Byka towarzysko i poskramia jego upór.

Zielony w astrologii

Dla Barana oraz dla Bliźniąt zielony jest kolorem wyjątkowym, ponieważ pomaga tym znakom uporać się z trudnościami miłosnymi oraz rodzinnymi. Natomiast Byk otoczony zielenią będzie pełen energii i wigoru. Podobnie jest z Rakiem, który w trudnych, wyczerpujących chwilach powinien relaksować się w otoczeniu pełnym zieleni, by odzyskać siły. Dodatkowo, zielony wyostrza intuicję u Raków. Kiedy optymizm opuszcza zazwyczaj pewnego siebie Lwa, najprostszym lekarstwem jest kolor zielony, który nie tylko przyciąga sukcesy, ale działa również antydepresyjnie.

Dzięki zieleni Panna zaczyna działać i staje się bardziej dynamiczna, natomiast Waga zyskuje spokój i przezwycięża swoją nieśmiałość. Z kolei na Skorpiona zieleń działa inspirująco i ułatwia zawieranie nowych przyjaźni. Zodiakalny Strzelec powinien zwrócić szczególną uwagę na zieleń, ponieważ jest to bardzo ważny kolor w jego życiu. Zieleń pozwala przełamać lęk i niepewność oraz uodparnia Strzelca na krytykę. Ma również zbawienny wpływ na sprawy miłosne oraz pewność siebie. Koziorożcowi i Wodnikowi zielony doda odwagi i poprawi ich umiejętności komunikacyjne. Dzięki niemu, te dwa znaki będą mogły również wejrzeć w głąb siebie i znaleźć odpowiedzi na trapiące je pytania. Ryby, które z natury są refleksyjne, barwa  zielona nastawi bardziej optymistycznie i przyniesie dobre emocje. Pozytywnie wpłynie również na koncentrację i samoświadomość Ryb.

Zielony jest kolorem symbolizującym zarówno świeżość, radość oraz początek jak i tajemniczość, truciznę i ostrzeżenie. Jednak świadome korzystanie z jego właściwości może wnieść w życie mnóstwo życiowej energii, odprężenia i naturalności, a odkrywanie tajemnic zielonego koloru można zacząć od wycieczki do ogrodu botanicznego.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.