Szałwia

Szałwia lekarska, to mistrzyni jeśli chodzi o właściwości uzdrawiające i lecznicze. Jej łacińska nazwa brzmi Salvia officinalis i pochodzi od słowa salvare, co oznacza leczyć, zbawiać, uzdrawiać.

Roślina osiąga wielkość około 70 centymetrów, liście szałwii są srebrno-zielone, miękkie w dotyku i karbowane na brzegach. Całość wieńczy piękny fioletowo-błękitny kwiat. Szałwia rośnie przeważnie na słonecznych zboczach, preferuje dość wilgotne gleby. Kwitnie od maja do czerwca. Jedną z kuzynek szałwii lekarskiej jest szałwia hiszpańska, zwana inaczej chia, która rośnie w centralnym i południowym Meksyku. Drugą odmianą jest szałwia muszkatołowa, która kwitnie na czerwono lub niebiesko.

Właściwości szałwii

Szałwia zyskała sławę już w starożytności i przez wieki służyła jako zioło uzdrawiające o wielkich właściwościach magicznych. Jej wyjątkowość znana była Hipokratesowi, Galenowi i słynnemu na cały ówczesny świat, medykowi arabskiemu Awicennie. To właśnie Arabowie, wierzyli, że szałwia potrafi przedłużyć życie. Starożytni Grecy i Rzymianie stosowali szałwię w kuracjach poprawiających wzrok i pamięć. Nawet ostrożne w stosowaniu ziołolecznictwa średniowiecze, uczyniło z szałwii główny medykament, stosując ją zarówno w gorączce, przy zaparciach, chorobach wątroby oraz w zwyczajnych przeziębieniach.

Do dziś w wielu domach po szałwię sięga się częściej niż po tradycyjne leki. Wystarczy przypomnieć, że szałwię poleca się na rany i problemy jamy ustnej, ponieważ doskonale oczyszcza i dezynfekuje. Dzięki tym właściwościom, szałwia doskonale sobie radzi z problemami skórnymi, różnymi wypryskami czy popękaną skórą. Działa też odmładzająco, a regularne stosowanie olejku z szałwii zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz regeneruje komórki skóry.

Liście szałwii są doskonałym źródłem olejków eterycznych, kwasów organicznych, flawonoidów, prowitaminy A oraz witamin B, C i PP. Zawierają mnóstwo minerałów, między innymi magnez, cynk, sód, żelazo, wapń i potas, dzięki czemu zbawiennie wpływają na układ odpornościowy. Stosowanie szałwii łagodzi bóle menstruacyjne i poprawia działanie układu trawiennego, regulując jego pracę.

Magiczne właściwości szałwii

Dobrze znane, choć dziś już może trochę zapomniane powiedzenie: „Złe tego nie ubodzie, u kogo szałwia w ogrodzie”, nie pozostawia cienia wątpliwości, jak wielką rolę odgrywała szałwia, nie tylko w tradycyjnym ziołolecznictwie, ale również w uzdrawianiu duchowym. Szałwia wpływa pozytywnie na rozwój duchowy, pobudzając nas do lepszego zrozumienia otaczającego świata. Działa uspokajająco i zmniejsza poziom stresu. Natomiast okadzanie szałwią jest jednym z najbardziej znanych rytuałów magicznych i stosuje się go w celu oczyszczenia miejsc, przedmiotów i ludzi ze złej, negatywnej energii. Po każdym takim rytuale, należy wywietrzyć mieszkanie i wypuścić złą energię oraz wziąć prysznic, który oczyści ciało.

Na wszelkiego rodzaju problemy, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, poleca się kadzidło szałwiowe, które oczyści umysł ze zbędnych myśli i pozwoli znaleźć najlepsze rozwiązanie. Dym szałwii pomaga również uporać się z dręczącymi  koszmarami sennymi, ponieważ wypędza nieproszone byty nie tylko z domów, ale także z podświadomości.

Szałwia na problemy miłosne

Szałwia oczyszcza nie tylko ciało, ale także pozytywnie wpłynie na relacje między partnerami. Pomaga pielęgnować uczucia, wzmacnia doznania miłosne oraz ma moc uzdrawiania zranionego nieszczęśliwą miłością serca. Zaś w terapii zapachowej poleca się wyciąg z szałwii jako afrodyzjak. 

Nie sposób w kilku słowach opisać wszystkich zalet szałwii, ale nie ulega wątpliwości, że warto mieć pod ręką garść suszonego ziela, by móc wykorzystywać je zarówno w leczeniu dolegliwości zdrowotnych, jak i duchowych.