Rumianek, a konkretnie koszyczki kwiatowe zbiera się na początku kwitnienia. Najlepszą porą do zbierania jest słoneczny, suchy dzień, tuż przed południem. Wtedy rumianek zawiera najwięcej substancji czynnych. Suszenie powinno odbywać się w zaciemnionym, suchym pomieszczeniu. Nie powinno się suszyć rumianku zbyt długo, ponieważ kwiaty mogą zwietrzeć. Najlepiej, kiedy kwiaty są luźno rozłożone, a główki się nie dotykają. Do przechowywania suszu świetnie nadają się papierowe torebki lub pudełka, które są przewiewne.
Rumianek zawiera całe mnóstwo składników odżywczych. Przede wszystkim, rumianek jest źródłem olejku eterycznego, w skład którego wchodzi chamazulen, czyli środek o działaniu bakteriobójczym, przeciwzapalnym i antyalergicznym. Rumianek zawiera także flawonoidy, które działają przeciwutleniająco, przeciwzapalne oraz moczopędne. Ponadto w rumianu znajdą się kumaryny, terpeny, kwasy organiczne, śluzy, sole mineralne oraz cholina, która bierze udział w tworzeniu prawidłowej struktury komórek, a terapie oparte na cholinie stosuje się między innymi w leczeniu choroby Alzheimera.
Rumianek bywa niezastąpiony w leczeniu wszelkiego rodzaju zatruć pokarmowych. Neutralizuje bóle brzucha oraz wspomaga przemianę materii. Napar z rumianku działa rozkurczowo i zaleca się podawać go również niemowlętom przy kolkach i gazach. Zewnętrznie stosuje się rumianek w stanach zapalnych skóry, bakteryjnych dolegliwościach jamy ustnej, ale również można stosować okłady z rumianku na rany, oparzenia czy skaleczenia, ponieważ rumianek zawiera azulen, który pomaga łagodzić podrażnienia oraz przyspiesza gojenie się ran.
Kiedy dręczy nas bezsenność można dodać do kąpieli zaparzony rumianek, który działa relaksująco i uspokajająco, a przy okazji ujędrnia skórę. Inhalacje z rumianku są świetnym lekarstwem na lekkie przeziębienia, kiedy dręczy nas ból gardła i katar. Jeśli pracujemy przy komputerze w pomieszczeniu klimatyzowanym, warto stosować okłady z rumianku, które działają kojąco, łagodzą ból oraz suchość oczu. Uporają się również z opuchlizną pod oczami. Rumianek ma jeszcze jedną właściwość, którą warto znać, herbatka z rumianku uśmierzy "poimprezowe" dolegliwości, doda sił oczyści organizm z toksyn.
Przede wszystkim rumianek ma właściwości oczyszczające. Okadzanie rumakiem pomieszczeń pozwala stworzyć przestrzeń do medytacji, nastraja refleksyjnie oraz relaksacyjne. Rumianek jest silnie związany ze wszelkimi rytuałami ochronnymi, dlatego watro mieć kilka zasuszonych kwiatów w domu, by chronił przed złymi czarami czy klątwą. Rumianek lubi również bogactwo i kumuluje pieniądze, a umycie rąk świeżo zaparzonym wywarem pomoże wygrać w gry liczbowe. Rumianek włożony pod poduszkę przywoła jasne i dobre sny oraz zapewni ochronę przed koszmarami.
Rumianek przyciąga łagodną miłość oraz wpływa kojąco na złamane i samotne serca. Rumiankowy amulet, noszony przy sobie wzmacnia atrakcyjność oraz wyeksponuje wewnętrzną energię. Kilka zasuszonych kwiatków w woreczku przytroczonym do ubrania uaktywnią erotyzm i pomogą się zakochać. Aby przywołać miłość, zalecane były kąpiele z dodanym wywarem rumiankowym.
W dużym garnku doprowadzamy do wrzenia 200 g suszu rumiankowego w pięciu litrach wody. Następnie należy odczekać ok. 10 minut, aby wywar się "odstał" i przecedzony można wlać do wody w wannie (woda nie może być zbyt gorąca). Taka kąpiel powinna trwać ok. 20 minut. Susz rumiankowy można kupić w sklepach zielarskich w saszetkach, ale znacznie lepiej ususzyć samodzielnie zebrany.