Enneagram - dla jednych "oświecony horoskop" dla innych test psychologiczny

Enneagram zakłada, że każdy z nas jednym z dziewięciu typów osobowości. Teoria ta wzbudza więc niemałe kontrowersje. Jej przeciwnicy twierdzą m.in. że nie da się w tak łatwy sposób podzielić ludzi na kilka grup. Z kolei zwolennicy twierdzą, że Enneagram to przede wszystkim przydatne narzędzie w pracy nad osobowością.

Enneagram - psychologia czy zabawa?

Enneagram dzieli ludzi na dziewięć typów osobowości. Kojarzony jest głównie z dziewięcioramienną gwiazdą, która podzielona jest zgodnie z tą klasyfikacją. Teoria zakłada, że nie ma na świecie osoby, która nie byłaby którymś z wymienionych typów.

Przeciwnicy Enneagramu mówią zazwyczaj, że to zbyt wąski podział - tak naprawdę każdy z nas jest inny i może wykazywać bardzo różne cechy w zależności od aktualnego położenia. Dlatego przez wielu Enneagram nazywany jest „oświeconym i racjonalnym horoskopem”.

Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Enneagram: poznaj swój typ osobowości >>

Z kolei zwolennicy Enneagramu podkreślają zazwyczaj jego związki z psychologią. Ich zdaniem, opisy osobowości są dla nas tylko pewną wskazówką, a nie wyrocznią. Powinniśmy zachować wobec proponowanego podziału zdrowy dystans i umieć wyciągać z niego korzyści. Enneagram wskazuje między innymi nasze zalety i wady, dzięki czemu możemy rozwijać swoją osobowość.

Krótka historia Enneagramu

Teorię Enneagramu spopularyzował na początku lat 70. XX wieku chilijski psycholog Oscar Ichazo. Wszystko zaczęło się po jego duchowo-psychicznym treningu na pustyni. Po tym doświadczeniu Ichazo stworzył opisy dziewięciu typów osobowości. Inspiracje czerpał głównie z bliskowschodniej tradycji sufizmu. Po śmierci Ichazo dalsze badania nad Enneagramem przejął jego uczeń Claudio Naranjo.

Enneagram - co sądzicie na ten temat? >>

Enneagram - test osobowości

Enneagram ze względu na ważną rolę liczb często mylony jest z numerologią. To jednak coś zupełnie innego. Na numer w tej teorii nie wpływa data urodzenia ani gwiazdy, a nasza osobowość, która jest diagnozowana w trakcie testu.

Test, który składa się z kilkudziesięciu pytań, jest bardzo prosty. Mamy z reguły dwie odpowiedzi - tak lub nie. Zazwyczaj jesteśmy pytani o nasz stosunek do pracy, relacje z innymi ludźmi, a także dzieciństwo.

Enneagram i dziewięć typów

Oto lista dziewięciu podstawowych typów osobowości, które wyróżnia Enneagram:

1.       Perfekcjonista-reformator

2.       Dawca-altruista

3.       Wykonawca-zdobywca

4.       Indywidualista-romantyk

5.       Obserwator-myślicie

6.       Lojalista-adwokat diabła

7.       Epikurejczyk-fantasta

8.       Szef-wojownik

9.       Mediator-osadnik

Enneagram - za czy przeciw? >>

Enneagram – jak rozpoznać dany typ?

Dzięki którym cechom charakteru możemy poznać, że mamy do czynienia z danym typem? Oto krótki przewodnik po dziewięciu typach osobowości.

 • Jedynka, czyli perfekcjonista - jest to osoba krytyczna nie tylko wobec siebie, ale także wobec otaczających ją ludzi i zjawisk. Towarzyszy jej przekonanie, że jedynie jej droga i poglądy są słuszne.
 • Dwójka, czyli dawca - to osoba, która pragnie być niezbędna dla innych. Jej życie skupione jest na zaspakajaniu potrzeb najbliższych osób. Może jednak wykazywać tendencje manipulatorskie.
 • Trójka, czyli wykonawca - osoba, która wręcz kocha rywalizację. Poza tym umie stwarzać pozory - innym wydaje się znacznie bardziej wydajna, niż w rzeczywistości jest.
 • Czwórka, czyli indywidualista - to ktoś, kto lubi osoby i rzeczy niedostępne. Czwórki są z reguły smutne i nadwrażliwe. Ich pozytywną cechą jest natomiast ogromna kreatywność.
 • Piątka, czyli obserwator - to osoba, którą cechuje głównie spory emocjonalny dystans do otaczających ją ludzi. Piątka nie lubi się zbytnio angażować, a także chroni swoją prywatność. Poza tym bardzo dobrze radzi sobie z podejmowaniem decyzji.
 • Szóstka, czyli lojalista - to osoba dosyć niepewna i dręczona różnymi wątpliwościami. Zdarza jej się, że w nieskończoność odkłada rozwiązanie poważnych problemów.
 • Siódemka, czyli epikurejczyk - to osoby, które często są nazywane „wiecznymi Piotrusiami Panami”. Siódemki to zazwyczaj łowcy przygód i niestali kochankowie. Lubią mieć wiele możliwości.
 • Ósemka, czyli szef - to typ opiekuna, który nie boi się stawać w obronie innych. Przy tym bardzo dużo pracuje, co może mieć zły wpływ na jego życie prywatne i zdrowie.
 • Dziewiątka, czyli mediator - to osoby, które posiadają niecodzienną cechę dostrzegania wielu punktów widzenia. Przez to są bardzo ugodowe. Dziewiątka może być więc bardzo dobrym negocjatorem.

Enneagram 4w5 i 5w4 – jak rozpoznać te typy?

Z biegiem lat Enneagram wzbogacił się o tzw. typy mieszane. To m.in. 4w5 i 5w4. Jak rozpoznać tego typu osoby?

 • Typ 4w5 nazywany jest „Włóczęgą”. To introwertycy, którzy często izolują się od świata. Są tajemniczy dla otoczenia i bardzo otwarci na wszelkie duchowe i estetyczne doznania. Wykazują spore skłonności depresyjne.
 • Typ 5w4 to „Obrazoburca”.  Osoby z tej grupy są dla otoczenia często nieuchwytne i niedostępne. Mogą mieć wizerunek nieobecnych i wyniosłych. Cechuje je przede wszystkim połączenie intelektualnej i emocjonalnej wyobraźni.

Enneagram – wasze opinie

Enneagram na zwolenników na całym świecie. Ludzie, którzy rozwiązują ten słynny test, często dziwią się, że dopasowany do nich typ aż tak bardzo pasuje do ich osobowości.

A oto kilka przykładowych opinii na temat Enneagramu z naszego forum:

Zrobiłem ten test i wydał mi się naprawdę bardzo ciekawy i fajny, więc polecam!
5w4, prawie wszystko pasuje.

Wiele osób zwraca uwagę jednak na to, że jeśli test rozwiązywany jest w sporym odstępie czasowym, może przynosić różne wyniki:

Kiedyś, dawno temu byłam 4w5, teraz mi wychodzi 7. Co mnie cieszy, bo nie wydaje mi się, żeby funkcjonowanie jako 4w5 w moim wieku było sensowne.
8w 7, było 6 w 7 kiedys a wiec rozwojowo.
Kiedyś miałem 4 w 5. Obecnie 1 w 9.

Zobacz także:

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.