Dzieci indygo - kim są i jak je rozpoznać? Rozwiąż TEST, który powie, czy ta cecha dotyczy twojego dziecka

Dzieci indygo pojawiły się na świecie, by go naprawić. Koncepcja ta znana jest już od kilkudziesięciu lat. Kim więc są dzieci indygo? Jak możemy je rozpoznać?

Dzieci indygo - kim są?

Dzieci indygo to termin powiązany z parapsychologią i ruchem New Age. Zdaniem zwolenników koncepcji dzieci te pojawiły się one na świecie, by go naprawić. Już na etapie wczesnego dzieciństwa dzieci indygo dają poznać otoczeniu, że są istotami wyjątkowymi. Wyróżnia je przede wszystkim ogromna wrażliwość i wysokie poczucie własnej wartości.

Stawianie pewnej grupy dzieci w tak niezwykłym świetle nie podoba się licznym krytykom tej teorii. Ich zdaniem większość rodziców dostrzeże u własnej pociechy tego typu cechy. Co więcej, psychiatrzy krytykują koncepcję za to, że opóźnia ona w niektórych przypadkach diagnozę ADHD u dziecka (to m.in. psychiatra Russell Barkley).

Jeszcze inni uważają, że opis cech dziecka indygo można powiązać np. z wysoką wrażliwością, która jest związana po prostu ze specyficzną budową układu nerwowego, a nie nadprzyrodzonymi mocami danej jednostki (według badań amerykańskiej psycholożki Elaine Aron cecha ta może dotyczyć nawet od 15 do 20 procent populacji).

Malowanie twarzy - daje radość, ale może być niebezpieczne

Dziecko indygo i jego aura

Teoria dzieci indygo została upowszechniony w 1999 roku. Wówczas ukazała się słynna publikacja na ten temat autorstwa Lee Carroll i Jana Tobera („The Indigo Children. The New Kids Have Arrived”). Jednak termin ten znany był już w niektórych kręgach w latach 60. I 70. XX wieku. Spopularyzowała go parapsycholożka Nancy Ann Tape. Jej badania skupiały się na aurze, która otacza ludzi. I to właśnie ona zwróciła uwagę na jej zdaniem pewną szczególną grupę dzieci. Zdaniem parapsycholożki cecha ta dotyczyła jednej na pięć tysięcy osób.

Co mają wspólnego te dzieci z barwą indygo, która jest mieszanką niebieskiego z fioletem? Zwolennicy koncepcji przekonują, że właśnie to jest kolor ich aury.

Jak rozpoznać dziecko indygo? [TEST]

Istnieje wiele testów, które mogą pomóc nam w rozpoznaniu dziecka indygo. Chcesz sprawdzić, czy twoje dziecko należy do tej grupy? Jeśli na większość z poniższych pytań udzielisz odpowiedzi „TAK”, oznacza to, że możesz wziąć taką opcję pod uwagę.

  • Czy twoje dziecko od najmłodszych lat życia ma wysokie poczucie własnej wartości?
  • Czy jego intuicja jest wyjątkowo rozwinięta?
  • Czy jest marzycielem?
  • Czy twoje dziecko nie ma problemu z mówieniem o własnych potrzebach?
  • Czy jest wyjątkowo inteligentne?
  • Czy twoje dziecko często zachowuje się nonkonformistycznie?
  • Czy uznanie bezwarunkowej władzy innych osób jest dla twojego dziecka problemem?
  • Czy niektóre codzienne czynności, które innym nie sprawiają kłopotów, są dla niego bardzo trudne?
  • Czy wszystko co nie wymaga twórczego działania jest dla twojego dziecka bardzo frustrujące?
  • Czy zdarza się, że twoje dziecko zachowuje się antyspołecznie? Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dziecko przebywa wśród osób, które są skrajnie od niego inne.

Dzieci indygo - cechy

Jeszcze inny zestaw cech dzieci indygo możemy odnaleźć na stronie All About Indigos. Jest on znacznie bardziej dopasowany do współczesnych realiów niż opisy z początków badań nad tym zjawiskiem. Oto dziewięć cech, które zdaniem twórców witryny, świadczą o tym, że cecha ta dotyczy danego dziecka:

  1. Dziecko jest empatyczne wobec innych.
  2. Z reguły jest zrelaksowane i swobodne.
  3. Ma ogromne zasoby energii.
  4. Przepada za tzw. śmieciowym jedzeniem.
  5. Jest wielozadaniowe.
  6. Szkoła i nauka w niej jest dla niego czymś nudnym i męczącym.
  7. Cechuje je spora bezpośredniość.
  8. Sądzi, że ma prawo do wszystkiego.
  9. Nie uznaje norm społecznych.

Dzieci indygo i ADHD

Krytykom koncepcji nie podoba się przede wszystkim to, że wielu rodziców traktuje ją bardzo poważnie i przez to lekceważy symptomy, które świadczą u dziecka o ADHD. To opóźnia diagnozę, co w przypadku tego zaburzenia nie jest dobre dla rozwoju dziecka.

Skąd takie myślenie u rodziców? Dzieci indygo, zgodnie z koncepcją, cechuje spora impulsywność. To dlatego, że ich mózgi znacznie szybciej niż w przypadku innych osób przetwarzają informacje. A taka cecha może świadczyć także o ADHD. Stąd krytyka teorii ze strony wielu psychiatrów.

Dzieci indygo w Polsce

Zdaniem zwolenników koncepcji dzieci indygo rodzą się na całym świecie. Możemy więc trafić na nie także w naszym kraju. W Polsce teoria ta została upowszechniona dzięki tłumaczeniu licznych książek na ten temat. Na liście najważniejszych publikacji dotyczących dzieci indygo znajdują się m.in:

  • „Dzieci indygo: opieka i wsparcie” autorstwa Doreen Virtue
  • „Fenomen indygo. Dzieci nowych czasów” autorstwa Caroliny Hehenkamp
  • „Geniusz dzieci indygo. Nowe dzieci nie z tego świata” autorstwa autorstwa P.M.H. Atwater
  • „Dzieci indygo. Nowe dzieci przybyły” autorstwa Carroll Lee i Jana Tobera.

Zobacz także:

Copyright © Agora SA