Pentagram to nie tylko symbol szatana. Dowiedz się, jakie jeszcze ma funkcje

Pentagram to symbol powszechnie znany. Mało kto jednak wie, że to nie tylko znak szatana. Co więc może jeszcze oznaczać Pentagram? Wyjaśniamy.

Pentagram - znaczenie

Pentagram (znany także jako gwiazda pitagorejska) to charakterystyczny wielokąt foremny. Niestety nie jest znany twórca ani historia jego powstania. Wiadomo jedynie, że pierwszy odnaleziony Pentagram pochodzi mniej więcej z 3500 roku przed naszą erą. Znajdował się on w Ur - ważnym ośrodku cywilizacji mezopotamskiej. 

Jedna z teorii mówi, że Pentagram to symbol pięciu kluczowych życiowych zasad. Są to:

 1. Sprawiedliwość
 2. Cnota
 3. Miłość
 4. Mądrość
 5. Prawda

Mimo to mało kto w dzisiejszych czasach kojarzy ten wielokąt z życiową harmonią i mądrością. Pentagram to niewątpliwie jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpowszechnionych symboli satanistycznych.

Pentagramy w dawnych kulturach

Charakterystyczna pięcioramienna gwiazda w kole znana była od wieków w różnych cywilizacjach. Często uznawana była za symbol magiczny, który budził powszechny respekt, a nawet strach.

Niektórych może zdziwić fakt, że Pentagram przez mistyków pitagorejskich został nazwany symbolem zdrowia i życia. Z kolei Babilończycy wierzyli, że Pentagram posiada właściwości ochronne. Z tej przyczyny rysowali charakterystyczne wielokąty w ważnych dla nich miejscach.

Astronauta zmoczył wodą ręcznik. Niby zwykła czynność, ale wykonana w kosmosie, wygląda jak magia

Co ciekawe, nawet na wczesnych etapach chrześcijaństwa Pentagram miał zupełnie inne znaczenie niż obecnie. Do pewnego momentu ta charakterystyczna pięcioramienna gwiazda w kole symbolizowała pięć ran Jezusa Chrystusa. 

Musimy pamiętać, że znanych jest kilka typów pentagramów. To m.in. Pentagram Biały i Pentagramy Czarny. Czym się one od siebie różnią i w jakich celach są współcześnie wykorzystywane? Wyjaśniamy. 

Odwrócony Pentagram - symbol szatana

Co oznacza Odwrócony Pentagram, którego wierzchołki skierowane są w dół? To właśnie wspomniany już symbol satanistyczny. Nie powinniśmy myśli go z Pentagramem Białym, który takiej symboliki nie posiada.

Odwrócone Pentagramy odzwierciedlają władzę żądz nad rozumem. Często wpisuje się w nie głowę kozła, a także dodatkowe symbole - np. odwrócone krzyże, czy liczbę 666. Oprócz tego Odwrócony Pentagram może:

 • być otoczony pojedynczym kołem;
 • być otoczony podwójnym kołem;
 • być otoczony wężem, który pożera własny ogon. 

Inne nazwy Odwróconego Pentagramu to m.in.:

 • Pentagram Czarny
 • Pentagram Baphometa 

W tym drugim przypadku nazwa odnosi się do synkretycznego bóstwa, któremu cześć mieli rzekomo oddawać templariusze.

Skąd taka popularność?

Warto także wspomnieć, skąd wzięła się powszechna znajomość Pentagramu jako znaku szatna. Wszystko zaczęło się od tego, że autor "Biblii Szatana" Anton Szandor LaVey wykorzystał Odwrócony Pentagram dla potrzeb tworzonego przez siebie kultu.

Jego książka ta została wydana w 1969 roku, a sam Kościół Szatana powstał w 1966 roku w USA. Odwrócone Pentagramy były powszechnie stosowane przez jego wyznawców. To więc wpłynęło na upowszechnienie Pentagramu we współczesnych czasach.

Białe pentagramy - ochrona przed czarną magią

Zupełnie inną symbolikę posiadają Białe Pentagramy (inna nazwa, z którą możemy się spotkać, to Pentakle). Pojawiają się one różnych talizmanach i amuletach. Były także obecne w wielu wierzeniach pogańskich. 

Głównym zadaniem Białego Pentagramu jest ochrona jego właściciela przed urokami i czarną magią. Kościół Katolicki odradza jednak korzystanie z tego typu ochrony. Zdaniem katolickich duchownych takie amulety i talizmany są przedmiotami okultystycznymi. Już w okresie średniowiecza Białe Pentagramy nazywane były stopami wiedźmy lub czarcimi ogonami. 

Połącz kropki w pentagramie. Satanistyczne broszury w szkołach na Florydzie na równi z egzemplarzami Biblii >>

Pentagram - o tym pamiętaj

Najstarszy Pentagram, który udało się odnaleźć, pochodzi z 3500 roku przed naszą erą. Znajdował się on w Ur - miejscu bardzo ważnym dla cywilizacji mezopotamskiej. Mógł być wówczas używany jako królewska pieczęć. Z biegiem lat ten charakterystyczny wielokąt doczekał się także wielu innych zastosowań i znaczeń.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Pentagram przez mistyków pitagorejskich został nazwany symbolem zdrowia i życia.
 • Babilończycy wierzyli, że Pentagram posiada właściwości ochronne. Z tej przyczyny rysowali charakterystyczne wielokąty w ważnych dla nich miejscach.
 • Na wczesnych etapach chrześcijaństwa Pentagram miał zupełnie inne znaczenie niż obecnie. Do pewnego momentu ta charakterystyczna pięcioramienna gwiazda w kole symbolizowała pięć ran Jezusa Chrystusa.
 • Odwrócony Pentagram, którego wierzchołki skierowane są w dół, to wspomniany symbol satanistyczny.
 • Z kolei głównym zadaniem Białego Pentagramu jest ochrona jego właściciela przed urokami i czarną magią.

Zobacz także:

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.