Nostradamus - kim był? Jakie były jego przepowiednie i dlaczego tak wiele osób w nie wierzy?

Nostradamus, a właściwie Michel de Nostradame, był francuskim astrologiem, lekarzem oraz matematykiem, jednak sławę przyniosły mu proroctwa, z których część już się spełniła. Co przepowiadał Nostradamus i dlaczego wielu ludzi wierzy w jego przepowiednie?

Kim był i czym się wsławił Nostradamus?

Nostradamus urodził się 14 grudnia 1503 roku w miejscowości Saint-Remy we Francji. Miał ośmioro rodzeństwa. Już od czasów dzieciństwa wyróżniał się ponadprzeciętną inteligencją, w młodości opanował wyższą matematykę, a także nauczył się kilku języków obcych. Studiował medycynę, w której to dziedzinie odnosił niemałe sukcesy.

Początkowo leczył mieszkańców Francji z dżumy, rozdając w wioskach odpowiednie leki. Jego metody leczenia, czyli terapie z pomocą ziół i leków nieznanych innym lekarzom, nie były popularne i przysporzyły mu wrogów w kręgach zajmujących się medycyną. Mimo przeciwności Nostradamus wykładał na uczelni, a później otworzył własną praktykę lekarską. W 1531 roku poznał swoją przyszłą żonę, z którą miał dwoje dzieci. Zarówno żona, jak i dzieci zmarły w 1534 roku, po czym Nostradamus kontynuował swoje podróże. W późniejszym czasie, po latach wędrowania po świecie ponownie ożenił się i osiadł w Salon-de-Provence. Tam założył centrum obserwacyjne, w którym oglądał gwiazdy i na ich podstawie przepowiadał przyszłość.

Swoje proroctwa, z których Nostradamus słynie obecnie, spisał w rymowanych czterowierszach grupowanych w centurie, czyli zbiory wierszy.

Jakie przepowiednie Nostradamusa się sprawdziły?

Wszystkie przepowiednie Nostradamusa opisują przyszłe wydarzenia, aż do 3797 roku. Czterowiersze nie są uporządkowane chronologicznie, a sposób, w jaki zostały napisane pozostawia wiele niejasności. Wierszy Nostradamusa nie sposób zinterpretować w jednoznaczny sposób, gdyż zawierają one wiele metafor i przepełnione są zawikłaną symboliką. Tłumaczenia przepowiedni nie ułatwia fakt, że były one pisane mieszaniną języka prowansalskiego i starofrancuskiego z elementami greki oraz łaciny. Wizjoner tłumaczył, że specjalnie wybrał tak skomplikowany sposób pisania, aby nie zostać ukaranym przez władców, którzy mogliby przestraszyć się jego słów.

Większość przepowiedni Nostradamusa zapowiada plagi, wojny, trzęsienia ziemi i inne katastrofy, jednak nie są określone daty konkretnych wydarzeń. Mimo trudności w tłumaczeniu oraz interpretacji przepowiedni Nostradamusa, udało się stwierdzić, iż niektóre z przepowiedni już się sprawdziły. Astronom przewidział między innymi takie zdarzenia jak:

 • wielki pożar w Londynie w 1666 roku,
 • spalenie Moskwy przez chana Mengli I Gireja,
 • atak terrorystyczny na World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 roku,
 • dojście Adolfa Hitlera do władzy,
 • objęcie władzy przez Napoleona,
 • konflikt w Syrii,
 • epidemie,
 • zabójstwo Johna F. Kennedy’ego,
 • lądowanie na Księżycu,
 • wykorzystywanie energii słonecznej,
 • śmierć Diany, Księżnej Walii,
 • skonstruowanie i użycie bomby atomowej.

Nostradamus - rok 2018

Wiele przepowiedni Nostradamusa dotyczy roku 2018. Według astrologa w tym roku czekają nas konflikty w różnych rejonach świata, zamachy, a być może nawet III Wojna Światowa. Na 2018 rok Nostradamus zapowiedział również wybuch Wezuwiusza oraz postępujący efekt cieplarniany. Jedną z przepowiedni było także ogromne trzęsienie ziemi, które ma być przyczyną wielkich strat, które będą dotyczyły całego świata. Zmiany klimatu i katastrofy naturalne według uczonego poskutkują poważnym kryzysem gospodarczym. Poza tym, około lat 2017-2020 na Ziemi mają pojawić się kosmici.

Makijaż na Andrzejki. Wybierasz się na wieczór wróżb? Zobacz, jak pomalować się czarująco

Przepowiednie Nostradamusa na 2019 rok

Według Nostradamusa czeka nas bardzo trudny i pełen niepokojów rok. Niektóre osoby zajmujące się tłumaczeniem przepowiedni, twierdzą, że to na 2019 wizjoner przepowiedział wybuch wielkiej wojny, która ma zniszczyć świat, jaki znamy. To ma być również czas licznych katastrof naturalnych - olbrzymie trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów oraz globalne ocieplenie, którego zakres ma być znacznie większy, niż to, przed czym przestrzegają nas obecnie naukowcy.

Dlaczego ludzie wierzą w przepowiednie Nostradamusa?

W czasach, gdy Nostradamus głosił swoje przepowiednie, był on uważany za oszusta i nikt nie wierzył w jego proroctwa. Cztery lata po wydaniu przepowiedni spełniła się pierwsza z nich - umarł Henryk II, król Francji. Proroctwo mówiło, że „Młody lew pokona lwa starego na polu walki podobnym do bitewnego pola w pojedynczym starciu. Przebije on jego oko w złotej kracie, jedną z dwóch części, następnie (stary lew) umrze w strasznych cierpieniach.” Król Henryk (stary lew z przepowiedni) podczas jednego z pojedynków na turnieju rycerskim został raniony w oko przez przeciwnika. Król zmarł w męczarniach po 10 dniach. Od tamtej pory zwolennicy przepowiedni Nostradamusa doszukują się coraz większej liczby spełnionych zapowiedzi.

Wątpliwości, co do wiarygodności jego zapowiedzi, biorą się przede wszystkim stąd, że słowa Nostradamusa są tak niejasne, że łatwo dopasować do nich różne wydarzenia, które mają miejsce na świecie. Treści przepowiedni nie są pisane jednym językiem, przeplatają się tam słowa francuskie, hiszpańskie, ale także łacińskie i hebrajskie.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.