Andrzejki - kiedy i jak są obchodzone?

Wieczór andrzejkowy jest okazją do spotkań w gronie przyjaciół i ostatniej zabawy przed będącym czasem zadumy i wyciszenia adwentem. Andrzejki to również czas wróżb oraz przepowiadania przyszłości.

Andrzejki - co to za okazja?

Andrzejki to wieczór, który świętuje się z 29 na 30 listopada. To ostatnia przed adwentem okazja do hucznych zabaw i świętowania. W tę noc ludzie przepowiadają sobie przyszłość, a tradycja wróżenia sięga aż czasów pogańskich. Andrzejki (zwane czasami również "jędrzejkami") były znane pod różnymi nazwami w wielu krajach Europy. Pochodzenie zwyczaju wróżenia w andrzejkowy wieczór nie jest do końca znane, a prawdopodobnych źródeł tych obrzędów poszukuje się między innymi w kulturze starożytnej Grecji albo starogermańskim kulcie bóstwa płodności oraz miłości - Frei.

Początkowo wróżby andrzejkowe miały na celu znalezienie męża dla niezamężnych panien, można powiedzieć, że miały charakter matrymonialny. W tym czasie do andrzejkowych wróżb podchodzono bardzo poważnie, odbywały się w kameralnym gronie. Dopiero w późniejszych latach przekształciły się w zabawę dla młodzieży i dzieci.

Znane wróżby andrzejkowe

Zgodnie z tradycją wieczór andrzejkowy to czas, w którym święty Andrzej sprzyja przewidywaniu przyszłości i pozwala nam się dowiedzieć, co nas czeka w życiu. W związku z tym na zabawach andrzejkowych urządzane są wróżby, podczas których ludzie starają się przewidzieć, co ich czeka w życiu zawodowym oraz prywatnym. Jakie są najbardziej popularne andrzejkowe wróżby?

 • Lanie wosku

To bardzo prosta i stara metoda na przewidywanie przyszłości. Wystarczy w garnku stopić kilka świeczek, a powstały wosk wlewać do miski z zimną wodą przez ucho od klucza. Po stężeniu wosk wyjmuje się z miski i patrzy jaki cień daje woskowa figurka. Jeżeli cień przypomina kształtem chmurkę jest to oznaką, że powinieneś przestać bujać w obłokach, but zapowiada zabiegany czas, anioł zwiastuje otrzymanie dobrej wiadomości, dom - bezpieczeństwo oraz stabilność, góra - dążenie do celu, gwiazdka - szczęście i powodzenie, serce - prawdziwą miłość, motyl - przemianę, jajko - wielki sukces, kot - zdradę, pies - fałszywego przyjaciela.

 • Układanie butów

Ta wróżba jest znana chyba wszystkim, a do jej wykonania nie potrzeba żadnych dodatkowych akcesoriów. Wystarczy, że uczestnicy zabawy zdejmą swoje lewe buty i zaczną ustawiać je w kącie pokoju. Następnie but, który był ostatni idzie na początek kolejki, i tak dalej, aż do momentu, w którym jeden z butów dotknie progu pokoju. Właściciel tego buta będzie miał największe szczęście w miłości.

 • Wróżenie z obierek z jabłek

Dzięki tej wróżbie kobiety od dawna przewidywały imię mężczyzny, za którego wyjdą za mąż. Do tej wróżby należy przygotować jabłka, po jednym dla każdej uczestniczki zabawy. Każda powinna obrać jabłko, ale koniecznie w taki sposób, aby otrzymać nieprzerwaną ostrużynę. Następnie obierki rzuca się za siebie i patrzy, w kształt jakiej litery układa się skórka jabłka. Litera ta jest pierwszą literą imienia mężczyzny, który w przyszłości zostanie mężem wróżącej kobiety.

Makijaż na Andrzejki. Wybierasz się na wieczór wróżb? Zobacz, jak pomalować się czarująco

 • Wróżenie z fusów

Wróżenie z fusów jest równie popularne, co lanie wosku. Do takich wróżb należy zaparzyć herbatę lub kawę, którą musi wypić osoba, dla której przeznaczona jest wróżba. Na dnie filiżanki trzeba zostawić tyle płynu, aby możliwe było wylanie fusów na spodek. Po wypiciu naparu osoba wróżąca powinna odwrócić filiżankę lewą ręka i ustawić ją na spodeczku, a następnie trzykrotnie obrócić i obejrzeć wzór, jaki powstał z fusów na spodku.

 • Wróżenie z kartek

Żeby przeprowadzić taką wróżbę potrzebna będzie duża, czysta kartka oraz flamaster. Kartkę należy pociąć na 13 równych części. Na sześciu karteczkach należy wypisać swoje marzenia, a następnie wymieszać kartki. Karteczki z marzeniami oraz czyste kartki należy włożyć do dużej miski i powoli zalewać wodą z dzbanka. Jeśli któreś z marzeń wypłynie na powierzchnię jako pierwsze, spełni się ono pierwsze, a jeśli pierwsza na powierzchni wody pojawi się czysta kartka na realizację marzeń będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.

 • Ciasteczka z wróżbami

Na andrzejkową imprezę można przygotować ciasteczka z wróżbą. Żeby je przygotować wystarczy kilka składników i chwila wolnego czasu. Przykładowe proporcje na ciasto, z którego powstanie około 30 ciasteczek:

 • 35 dekagramów mąki,
 • 25 dekagramów cukru,
 • 1 opakowanie cukru waniliowego,
 • 3 jajka,
 • 2 łyżki oleju.

Z tych składników należy zagnieść ciasto i schłodzić je w lodówce. Następnie wystarczy cienko je rozwałkować i pokroić na kwadraty. W środku każdego kwadratu należy ułożyć karteczkę z wróżbą, a następnie zlepić rogi ciasteczek. Ciastka należy piec przez około 20 minut w temperaturze 180?C.

Przysłowia związane ze św. Andrzejem

 • Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.
 • Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
 • Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
 • Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.