Ezoteryka - co to jest i czym się zajmuje?

Ezoteryka cieszy się od lat ogromną popularnością. Co dokładnie oznacza ten termin? Które dziedziny zaliczane są do ezoteryki? Wyjaśniamy.

Ezoteryka - coraz popularniejsza

Ezoteryka kojarzy się nam z wiedzą tajemną, którą posiada pewne wąskie grono osób. Dawniej byli to szamani i kapłani, a obecnie liczne wróżki i wróżbici. Jednak to nie koniec listy. Ezoteryką zajmują się także uzdrowiciele, radiesteci i mistrzowie fengshui.

W ostatnich latach trudno nie odnieść wrażenia, że ezoteryka staje się ona coraz powszechniejsza. To w dużej mierze przez coraz powszechniejsze usługi ezoteryczne. Jeszcze innym powodem jest skupienie tej dziedziny na rozwoju duchowym człowieka. A na to we współczesnych czasach jest ogromne zapotrzebowanie.

Co dokładnie oznacza termin "ezoteryka" i czym zajmuje się ta dziedzina? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Spis treści

 1. Ezoteryka - co to?
 2. Ezoteryka a okultyzm
 3. Ezoteryka - magia na wyciągnięcie ręki?
 4. Ezoteryka - kto się nią zajmuje?
 5. Magia, ezoteryka - co na to Kościół Katolicki?
 6. Ezoteryka - co to jest? O tym pamiętaj

Ezoteryka - co to?

Jak podaje Słownik Języka Polskiego PWN ezoteryka to "wiedza dostępna tylko dla wtajemniczonych". Najogólniej rzecz ujmując, dziedzina ta zajmuje się kwestiami, które nauka odrzuciła lub nie była sobie w stanie poradzić. Wiele czerpie także z duchowości i mistycyzmu. Z tej przyczyny ezoteryka i jej liczne dziedziny były często poddawane krytyce. Zarzuca się im m.in. brak naukowych podstaw i zbytnie oderwanie od rzeczywistości. Licznych fanów ezoteryki na całym świecie to jednak nie zraża. Mimo że żyjemy w XXI wieku różne magiczne usługi i przedmioty cieszą się ogromną popularnością.

Przeciwieństwem wiedzy ezoterycznej jest wiedza egzoteryczna - powszechna i dostępna dla wszystkich ludzi.

Oto kilka najważniejszych dziedzin związanych z ezoteryką:

 • astrologia
 • numerologia
 • właściwości i moce kamieni
 • czakry
 • afirmacje 
 • rytuały
 • zaklęcia
 • talizmany

Makijaż na Andrzejki. Wybierasz się na wieczór wróżb? Zobacz, jak pomalować się czarująco

Ezoteryka a okultyzm

Termin "ezoteryka" został upowszechniony w XIX wieku. Jako pierwszy użył go Francuz Jacques Matter. Mimo że od początku upowszechnienia tego terminu dostrzegano związki ezoteryki z okultyzmem, sami ezoterycy wolą unikać takich porównań. Nie chcą, aby ich dziedzina obrosła w negatywne skojarzenia. 

Ezoteryka - magia na wyciągnięcie ręki?

W dzisiejszych czasach termin ten uległ upowszechnieniu ze względu na liczne usługi i sklepy ezoteryczne. Cieszą się one dużą popularnością. Musimy jednak jako konsumenci ezoteryki zachować pewną ostrożność. Jest wielu oszustów, którzy próbują na fali zainteresowania ezoteryką zarobić na tym pieniądze. Na tego typu osoby szczególnie łatwo trafić jest na różnych stronach internetowych.

Najpopularniejsze produkty ezoteryczne

W ostatnich latach powstało wiele sklepów ezoterycznych. Co możemy w nich nabyć? Wśród dostępnych produktów znajdują się m.in.:

 • amulety, pierścienie i bransoletki ochronne
 • kadzidełka
 • świece
 • magiczne kamienie
 • książki
 • karty

Co ciekawe, w tego typu sklepach coraz więcej jest także różnych produktów spożywczych i kosmetyków BIO.

Ezoteryka i wróżby miłosne. Co warto wiedzieć na ten temat? >>

Ezoteryka - kto się nią zajmuje?

Ezoteryką powinny zajmować się jedynie osoby, które przeszły odpowiednią inicjację. Jej zbytnie upowszechnienie przynieść wiele złego. Jest mnóstwo osób, które mogłyby wykorzystywać wiedzę ezoteryczną w złych celach.

Wróżby andrzejkowe dla dorosłych - najciekawsze propozycje na wieczór wróżb >>

Magia, ezoteryka - co na to Kościół Katolicki?

Ezoteryka od lat krytykowana jest przez Kościół Katolicki. Zdaniem księży zaangażowanie w tego typu praktyki jest grzechem. Często możemy spotkać się z opinią, że wróżki i uzdrowiciele czerpią siłę i inspirację od złych mocy. Poza tym zdaniem kościoła zaangażowanie w ezoterykę jest niebezpieczne. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do opętań. 

Ezoteryka - co to jest? O tym pamiętaj

Ezoteryka to termin bardzo upowszechniony w ostatnich latach. Jedną z głównych przyczyn popularności jest duża liczba sklepów ezoterycznych, które oferują m.in. biżuterię ochronną, kadzidełka, a także produkty BIO.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Jak podaje Słownik Języka Polskiego PWN ezoteryka to "wiedza dostępna tylko dla wtajemniczonych".
 • Najpopularniejsze dziedziny współczesnej ezoteryki to m.in. astrologia, numerologia, czakry i rytuały.
 • Ezoteryka od lat krytykowana jest przez Kościół Katolicki. Zdaniem księży zaangażowanie w tego typu praktyki jest grzechem.

Zobacz także:

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.