Czakry wywodzą się z religii dharmicznych (to m.in. hinduizm i buddyzm). W ostatnich latach zajmuje się nimi przede wszystkim ezoteryka. Przez wielu naukowców czakry traktowane jako pseudonauka, gdyż ich istnienie nie zostało nigdy potwierdzone naukowo.
Czakra to pojęcie związane z uzdrawianiem pranicznym, które jest częścią medycyny niekonwencjonalnej. Czakr jest aż siedem i każda z nich odpowiada za inny obszar ciała. Metoda ta cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Warto więc wiedzieć, co na ten temat mają do powiedzenia jej zwolennicy i przeciwnicy.
Spis treści:
Zgodnie z tą teorią czakry to najważniejsze ośrodki energetyczne, które są odpowiedzialne za kontrolę i energetyzowanie poszczególnych części ciała. Wiążą one naszą aurę z organizmem. Aura w tym rozumieniu to biomagnetyczna powłoka, która otacza nasze ciało fizyczne.
Poszczególne czakry powiązane są z:
Wyróżnia się siedem czakr głównych. Zamieszczona fotografia pokazuje, w której części ciała są one ulokowane.
Każda z wymienionych czakr posiada swoją rolę. Oto ich krótki opis:
Warto wspomnieć, że każda z wymienionych czakr posiada swoją barwę.
Warto wspomnieć, że przytoczona teoria siedmiu czakr cieszy się największą popularnością. Są jednak także takie, które uznają istnienie jedenastu czakr lub ośmiu. Najmniej jest ich z kolei w Tantrach buddyjskich. Wyróżnia się tam jedynie cztery czakry.
W jakim celu wykonuje się rytuał oczyszczania czakr? Jego głównym zadaniem jest osiągnięcie równowagi psychicznej, energetycznej i fizycznej organizmu. Jak przekonują zwolennicy tej metody, w trakcie rytuału mają być uruchomione zdolności naszego ciała do samouzdrawiania. Proces ten z reguły trwa od kilku do kilkudziesięciu dni.
Na oczyszczanie czakr decydują się osoby, które chcą na przykład pozbyć się nałogów, polepszyć swoją sytuację finansową lub znaleźć miłość. Jednak na tego typu zabiegi decydują się także osoby poważnie chore, które potrzebują przede wszystkim pomocy lekarskiej. Nie możemy jednak zapominać, że istnienie czakr nigdy nie zostało potwierdzone naukowo. Z tej przyczyny czakry są pod ostrzałem krytyki z wielu stron. Dla wielu przeciwników jest to po prostu pseudonauka, która w przypadku groźnych chorób może jedynie pogorszyć stan chorej osoby.
Teorię czakr krytykuje także Kościół Katolicki. Jest ona wymieniana bardzo często wśród różnych zagrożeń duchowych. Otarcie czakr może zdaniem kapłanów Kościoła Katolickiego prowadzić do zniewolenia przez złego ducha. Przed czakrami przestrzegał m.in. jeden z najbardziej znanych egzorcystów na świecie ks. Gabriel Amorth.
Zobacz także: