Chryzopraz - właściwości, działanie, znaczenie

Chryzopraz to minerał o wielu cennych właściwościach. Zdaniem osób zajmujących się ezoteryków może on m.in. poprawiać naszą pamięć i wpływać na kreatywność. Jednak to nie koniec listy. Jakie inne cenne właściwości posiada chryzopraz?

Chryzopraz - cenny minerał

Chryzopraz to piękny przeświecający minerał. Jest on bardzo często wykorzystywany w jubilerstwie. Przypisuje mu się wiele cennych właściwości, przez co kamień ten doceniany jest także przez ezoteryków. Kontrowersje wzbudza jednak stosowanie tych kamieni w krytykowanej często medycynie niekonwencjonalnej.

Spis treści:

 1. Chryzopraz - co to jest
 2. Chryzopraz - właściwości
 3. Chryzopraz - znaczenie w Astrologii
 4. Chryzoprazy a czakry
 5. Chryzoprazy - kontrowersje

Chryzopraz - co to jest?

Nazwa tego minerału to połączenie dwóch greckich słów: chrysos (złoto) i prasinos (zielonkawy). Jego charakterystyczna barwa to efekt domieszki niklu, czyli pierwiastka chemicznego cechującego się lekkim złotym zabarwieniem.  

Chryzopraz to cenna odmiana chalcedonu. Warto wspomnieć, że nie jest to minerał występujący bardzo powszechnie. Możemy znaleźć go jedynie w Australii, USA, Rosji, Zimbabwe i Brazylii. Co ciekawe, znajdziemy go także w Polsce na Dolnym Śląsku. 

Ciasteczka z wróżbą

Chryzopraz - właściwości

Chryzopraz to zdaniem osób zajmujących się ezoteryką kamień o niezwykłych właściwościach. Może on:

 • wpływać na naszą równowagę psychiczną;
 • rozwijać wyobraźnię i kreatywność;
 • poprawiać nastrój i dodawać otuchy.
 • polepszać pamięć;
 • pomóc w uświadomieniu podświadomych myśli.

Ze względu na wymienione właściwości minerały te są zalecane osobom wykonującym zawody twórcze. Mogą być także pomocne w sytuacjach kryzysowych, gdy potrzebne jest nam wsparcie psychiczne.

Musimy jednak pamiętać, że minerały te nie wyleczą nas z depresji. Jeśli więc nie jest to tylko chwilowy kryzys, a długotrwałe obniżenie nastroju, powinniśmy skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który postawi diagnozę i w razie potrzeby zaleci nam odpowiednie leczenie.

Chryzopraz - znaczenie w astrologii

Co ciekawe, chryzoprazy znajdują uznanie także wśród astrologów. Minerały te mają mieć pozytywne oddziaływanie na osoby z niektórych znaków zodiaku. Zdaniem astrologów powinny je nosić przede wszystkim zodiakalne Raki, Panny i Wagi.

Chryzoprazy a czakry

Chryzoprazy mają także pewnej powiązanie z teorią czakr, która zakłada, że w naszym ciele znajduje się siedem ośrodków energetycznych odbierających i magazynujących energię. Ich oczyszczenie wpływa na równowagę psychiczną, energetyczną i fizyczną.

Wyróżniamy siedem czakr:

 1. Czakra Korony - znajduje się nad szczytem głowy.
 2. Czakra Trzeciego Oka - umiejscowiona nieco nad brwiami.
 3. Czakra Gardła - znajduje się pod kością grdyki.
 4. Czakra Serca - umiejscowiona na wysokości płuc.
 5. Czakra Splotu Słonecznego - znajduje się nieco powyżej pępka.
 6. Czakra Sakralna - umiejscowiona kilka centymetrów poniżej pępka.
 7. Czakra Podstawy - jej lokalizacja to podstawa kręgosłupa.

Chryzoprazy mają pozytywne oddziaływanie na Czakrę Serca, która umiejscowiona jest na wysokości płuc. Co ważne, kolorem przypisanym do tego ośrodka jest właśnie zielony. Czakra Serca odpowiada głównie za nasze uczucia i uzdrawianie organizmu.

Chryzoprazy - kontrowersje

Chryzoprazy wzbudzają także pewne kontrowersje ze względu na ich wykorzystywanie w medycynie niekonwencjonalnej. Kamienie te w celach leczniczych przykłada się do ciała lub po prostu nosi jako naszyjnik. Czasami służą także do energetyzowania wody pitnej. Zdaniem ezoteryków kamienie te mogą m.in.:

 • pomóc w razie zaburzeń hormonalnych;
 • leczyć choroby skóry;
 • stabilizować krążenie;
 • mieć dobry wpływ na pracę serca.

Tego typu metody lecznicze nie zostały jednak nigdy potwierdzone naukowo. Nie możemy więc zapominać, że w razie wystąpienia tego typu problemów ze zdrowiem pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem.

Ciekawostka: Możemy spotkać się z opinią, że minerały te pomagają nawet w przypadkach bezpłodności. Jednak lepiej taką niekonwencjonalną metodę połączyć z działaniami leczniczymi. 

Chryzoprazy - o tym pamiętaj

Chryzopraz to piękny przeświecający minerał. Jest on bardzo często wykorzystywany w jubilerstwie. Przypisuje mu się wiele cennych właściwości, przez co kamień ten doceniany jest także przez ezoteryków.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Zdaniem znawców ezoteryki chryzoprazy dobrze wpływają na naszą pamięć i koncentrację.
 • Mogą mieć one także pozytywny wpływ na naszą kreatywność.
 • W przypadku poważnych schorzeń pierwszym krokiem powinna być jednak konsultacja z lekarzem, który postawi diagnozę i zdecyduje o metodzie leczenia.

Zobacz także:

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.