Fazy księżyca - jak wpływają na nasz organizm? [opisy i porady]

Fazy Księżyca znane są od wielu lat w medycynie i kosmetyce naturalnej. Jak wpływają one na nasz organizm? Jak rozpoznać daną fazę Księżyca? Podpowiadamy.

Fazy Księżyca - dla urody i zdrowia

Fazy Księżyca są od lat ważnym wyznacznikiem w kosmetyce i medycynie naturalnej. Już w dawnych czasach wierzono, że mają one wpływ na naszą urodę, zdrowie i samopoczucie. Wiele z tych wierzeń przetrwało do dzisiejszych czasów.

Spis treści:

 1. Fazy Księżyca - co to takiego?
 2. Jak rozpoznać daną fazę?
 3. Fazy Księżyca - opis [nów, pierwsza kwadra]
 4. Fazy Księżyca - pełnia, ostatnia kwadra
 5. Aktualna faza Księżyca - jak ją sprawdzić?

Fazy Księżyca - co to takiego?

Faza Księżyca to określenie, które stosuje się na widoczną w danym momencie z Ziemi część Księżyca. Możemy podzielić je na: nów, pierwszą kwadrę, pełnię i ostatnią kwadrę.

Warto wspomnieć, że teorią tą interesowała się nie tylko medycyna ludowa. Naukowcy z Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu w Bazylei zbadali kilkudziesięciu ochotników pod kątem tego, jak funkcjonowały ich organizmy w trakcie poszczególnych faz Księżyca. Badacze doszli do wniosku, że w trakcie pełni Księżyca ludzki organizm pracuje gorzej niż w czasie innych faz. Sen badanych osób był wówczas gorszy na skutek obniżenia poziomu melatoniny.

Ciekawostka: Z reguły pełnia Księżyca wpada raz na miesiąc. Warto jednak wiedzieć, że raz na 2,5 roku zdarza się, że występuje ona aż dwa razy w ciągu jednego miesiąca.

Ciasteczka z wróżbą

Jak rozpoznać daną fazę?

Oto kilka wskazówek, które pomogą nam w rozpoznaniu każdej z czterech faz Księżyca:

 • W trakcie nowiu Księżyc jest dla nas niewidoczny. To dlatego, że znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią.
 • Z kolei w czasie pierwszej kwadry widać jedynie połowę tarczy naszego satelity.
 • W trakcie pełni Księżyc jest widoczny w całości.
 • Ostatnia kwadra - Księżyc jest już znacznie mniej widoczny niż w trakcie pełni.

Fazy Księżyca - opis [nów, pierwsza kwadra]

Nów jest początkiem nowego cyklu Księżyca. Medycyna ludowa wierzy, że to najlepszy czas na rozpoczynanie nowych przedsięwzięć. Towarzyszy nam wówczas energia i dobre samopoczucie. Mamy także wystarczającą odporność psychiczną, która pomoże nam przezwyciężyć różne przeciwności. 

Nów to najlepszy czas na podcięcie włosów. To także dobry moment na peelingi twarzy i całego ciała. 

Z kolei pierwsza kwadra to czas, gdy nadal mamy sporo energii, ale nasze samopoczucie znacznie się pogarsza. Nie jest to więc najlepszy moment na rozpoczynanie trudnych przedsięwzięć, które wymagają dobrej formy i wytrzymałości psychicznej. Pierwsza kwadra to dobry czas na różne zabiegi upiększające. Nie dość, że w tej fazie przynoszą one oczekiwane efekty, to dodatkowo mogą poprawić nam nastrój.

Fazy Księżyca - pełnia, ostatnia kwadra

Pełnia Księżyca to okres, w trakcie którego możemy stać się wyjątkowo nerwowi. Towarzyszą nam wówczas często depresyjne myśli i zniechęcenie. Powinniśmy wówczas znaleźć czas na relaks i odpoczynek.

Warto pamiętać, że pełnia Księżyca nie jest dobrym czasem na wizyty u dentysty czy zabiegi chirurgiczne. To dlatego, że w trakcie tej fazy zmniejsza się krzepliwość krwi, a rany potrzebują więcej czasu na gojenie. 

Z kolei ostatnia kwadra to czas, gdy jesteśmy najbardziej spokojni i wyciszeni. Znika nerwowość, która mogła pojawić się w trakcie pełni. Warto pamiętać, że gdy w tej fazie zetniemy włosy, będą one odrastały najwolniej. 

Aktualna faza Księżyca - jak sprawdzić?

Poznanie aktualnej fazy Księżyca nie jest obecnie niczym trudnym. Możemy to sprawdzić w różnych kalendarzach internetowych. Na rynku dostępne są także specjalne kalendarze książkowe i naścienne, które zawierają podziały na poszczególne fazy w każdym miesiącu.

Fazy Księżyca - o tym pamiętaj

Faza Księżyca to określenie, które stosuje się na widoczną w danym momencie z Ziemi część Księżyca. Możemy podzielić je na: nów, pierwszą kwadrę, pełnię i ostatnią kwadrę.

O czym warto pamiętać?

 • Nów jest początkiem nowego cyklu Księżyca. Medycyna ludowa wierzy, że to najlepszy czas na rozpoczynanie nowych przedsięwzięć.
 • Z kolei pierwsza kwadra to czas, gdy nadal mamy sporo energii, ale nasze samopoczucie znacznie się pogarsza.
 • Pełnia Księżyca to okres, w trakcie którego możemy stać się wyjątkowo nerwowi. Towarzyszą nam wówczas często depresyjne myśli i zniechęcenie.
 • Z kolei ostatnia kwadra to czas, gdy jesteśmy najbardziej spokojni i wyciszeni. Znika nerwowość, która mogła pojawić się w trakcie pełni.

Zobacz także:

Copyright © Agora SA