Hematyt - minerał pospolity o niezwykłych właściwościach [znaczenie, działanie]

Hematyt to kamień o niezwykłych właściwościach. Może nam pomóc m.in. w razie niedoborów żelaza i zapobiec bolesnym skurczom mięśni. Co jeszcze wyróżnia ten kamień i kto powinien go przy sobie nosić? Dlaczego hematyt nie powinien mieć kontaktu z wodą? Podpowiadamy.

Hematyt - niezwykły minerał

Hematyt to kamień o niezwykłych właściwościach. Mimo że wielu z nas kojarzy się głównie z tanią biżuterią, warto poznać jego cenne właściwości. Hematyt jest minerałem docenianym przez znawców ezoteryki. Ich zdaniem może być on pomocny w razie różnych dolegliwości fizycznych i psychicznych.

Uwaga! Nie możemy jednak zapominać, że w razie poważnych schorzeń ten czy inny kamień o niezwykłych dolegliwościach nie zastąpi profesjonalnej opieki lekarskiej. Moce natury mogą być jedynie uzupełnieniem naszej terapii.

Spis treści:

 1. Hematyt - co to jest?
 2. Hematyt - właściwości
 3. Hematyt - kamień ważny w Astrologii
 4. Hematyt - działanie na naszą psychikę

Hematyt - co to jest?

Hematyt to jeden z minerałów pospolitych. Inna jego nazwa, z którą możemy się spotkać, to krwawnik. Hematyt występuje dosyć powszechnie na wszystkich kontynentach. Dlatego wytwarzana z niego biżuteria nie jest droga.

Cechuje go dosyć spora kruchość. W przeciwieństwie do chryzoprazu nie jest przezroczysty. Hematyt może mieć metaliczny lub matowy połysk. Przybiera różne barwy - m.in. czarną, ciemnoczerwoną, ciemnoszarą.

Hematyty wykorzystuje się głównie w jubilerstwie. Minerał ten posiada także ważne znaczenie w ezoteryce. W sklepach ezoterycznych możemy dostać wykonane z niego bransoletki ochronne, korale, amulety i naszyjniki.

Ciekawostka: po sproszkowaniu hematyt uzyskuje czerwony kolor.

Ciasteczka z wróżbą

Hematyt - właściwości

Zdaniem fanów medycyny naturalnej hematyt ma bardzo dobre działanie na naszą krew. Może m.in. tamować uciążliwe krwawienia. Oprócz tego ma pozytywny wpływ na wytwarzanie krwi, krwiobieg i menstruację. Warto wspomnieć, że właśnie z tą właściwością jest związana druga nazwa tego kamienia, czyli krwawnik. 

Jednak to nie koniec cennych właściwości hematytu. Znawcy ezoteryki przekonują, że kamień ten może także:

 • ułatwiać wchłanianie żelaza. Z tej przyczyny zaleca się noszenie takich kamieni osobom chorym na anemię lub z niedoborami żelaza;
 • zapobiegać bolesnym skurczom mięśni;
 • pomóc w regulacji cyklu miesiączkowego
 • regulować ciśnienie;
 • tamować krwotoki;
 • pomóc w razie dolegliwości kręgosłupa.

Musimy jednak pamiętać, że w razie poważnych schorzeń pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Kamienie o niezwykłych mocach, takie jak hematyt, mogą jedynie wspomóc terapię. Nie zastąpią one jednak profesjonalnego leczenia.

Ciekawostka: Hematyt był często kamieniem wojujących żołnierzy. Dodawał im sił i otuchy w trakcie walki, a w razie zranień pomagał hamować krwotoki. 

Hematyt - kamień ważny w Astrologii

Hematyt jest kamieniem docenianym przez astrologów. Ich zdaniem powinny je posiadać osoby spod znaku Skorpiona i Barana. Hematyt im to w utrzymaniu dobrego zdrowia i formy psychicznej.

Warto pamiętać, że, aby kamień zachowywał swoje dobroczynne właściwości, nie może mieć on kontaktu z wodą. Najlepiej jest przechowywać go wraz z kryształami górskimi.

Ciekawostka: według niektórych wierzeń noszenie maleńkiego hematytu w portfelu może pomóc nam w zdobyciu bogactwa.

Hematyt - działanie na naszą psychikę

Ze stron poświęconych ezoteryce dowiadujemy się, że hematyt może mieć także dobry wpływ na naszą kondycję psychiczną. Kamień ten ma budzić w nas radość życia i dodawać odwagi. Pomaga także w pokonywaniu wszelkich przeciwności losu.

Jest to więc dobre wsparcie na chwilowe kryzysy i trudne okresy przejściowe. Nie możemy jednak liczyć na to, że minerał ten wyleczy nas z depresji. To poważna choroba, którą należy leczyć pod okiem lekarza psychiatry.

Hematyt - o tym pamiętaj

Hematyt to jeden z minerałów pospolitych. Inna jego nazwa, z którą możemy się spotkać, to krwawnik. Hematyt występuje dosyć powszechnie na wszystkich kontynentach.

O czym warto pamiętać?

 • Zdaniem fanów medycyny naturalnej hematyt ma bardzo dobre działanie na naszą krew. Może m.in. tamować uciążliwe krwawienia.
 • Może także ułatwiać wchłanianie żelaza. Z tej przyczyny zaleca się noszenie takich kamieni osobom chorym na anemię lub z niedoborami żelaza;
 • Hematyt okazuje się także pomocny w razie problemów z nieregularnym cyklem miesiączkowym.

Zobacz także:

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.