Karty tarota - karta Diabeł

Diabeł, zwany również Piekłem lub Demonem, to karta oznaczana numerem piętnaście należąca do Arkanów Wielkich tarota. Karta jest uznawana za symbol egoizmu, zła, niemoralnego postępowania, a także materialistycznego podejścia do życia. Jest to karta, która w przeciwieństwie do innych kart tarota zazwyczaj ma negatywne znaczenie, niezależnie od tego czy występuje w pozycji normalnej czy odwróconej.

Karta tarota Diabeł - wygląd karty

Na karcie Diabeł widoczna jest postać stanowiąca połączenie człowieka oraz zwierzęcia. Zazwyczaj ma ona kobiecy tułów oraz nogi smoka lub kozła. Dolna część ciała jest często pokryta łuskami, natomiast z pleców postaci wyrastają skrzydła. Na niektórych kartach na głowie postaci występują rogi. Na karcie Diabeł mogą być przedstawione również mniejsze rysunki ludzi, którzy są przywiązani do postumentu, na którym stoi główna postać. W przypadku starszych kart tarota, na przykład w Tarocie Marsylskim, na brzuchu Diabła ukazana jest druga twarz, która oznacza drugą, niższą osobowość.

Znaczenie karty Diabeł

Diabeł to karta, która wywołuje najgorsze emocje, wiąże się ze strachem, a nawet przerażeniem. Kojarzy się jednoznacznie ze złem, zniewoleniem oraz niebezpieczeństwem. Zazwyczaj karta Diabeł ostrzega przed czyhającymi na nas pokusami lub zagrożeniem, które są blisko. Często karta stanowi również przestrogę przed działaniami, które mogą sprowadzić na nas kłopoty. W niektórych sytuacjach Diabła należy traktować jako ostrzeżenie przed ludźmi, którzy źle nam życzą i mogą nam zaszkodzić.

Diabeł bardzo często przestrzega nas przed nami samymi. Może to dotyczyć na przykład wszelkich uzależnień - od alkoholu, hazardu, narkotyków, seksu, zakupów czy też od innej osoby. Nałogi te działają niszcząco na nas, a także na wszystkie relacje i otaczające nas osoby, dlatego pojawienie się karty Diabeł w rozkładzie powinno skłonić do zastanowienia się nad sobą. Jeżeli rzeczywiście zauważymy, że jesteśmy w sidłach uzależnienia, nie należy się tego wstydzić, a jak najszybciej zgłosić się po pomoc.

Ta karta może również oznaczać, że w naszym życiu jest coś, na przykład żądza władzy albo chęć posiadania pieniędzy, która obezwładnia, a nawet kieruje całym naszym życiem. Być może w naszym otoczeniu jest osoba, która nami manipuluje i ma na nas zły wpływ. Możliwe, że ta osoba wymusza na nas pewne zachowania, które nie są dla nas naturalne. Jeżeli tak jest, pamiętaj, że tylko Ty masz realny wpływ na własne życie i powinieneś decydować o sobie.

Karta Diabeł wiąże się z pewnymi typami osób. Są to przede wszystkim osoby o silnej osobowości, które mają wpływ na innych ludzi. Takie osoby są niezwykle charyzmatyczne, przyciągają innych ludzi i wzbudzają zainteresowanie, a nawet pożądanie. Diabeł może oznaczać także osoby rozwiązłe, które szybko się nudzą i stale poszukują nowych wrażeń. Często ta karta tarota wiąże się z osobami o przywódczych zdolnościach, na przykład przywódcami różnych ugrupowań albo sekt. Takie osoby zwykle nie zważają na uczucia innych osób i kierują się jedynie własnymi interesami.

Diabeł - znaczenie w różnych ułożeniach

Karta Diabeł, choć nie kojarzy się z dobrymi uczuciami, może się pojawiać w rozkładzie tarota, gdy pytanie dotyczy kwestii miłosnych. Jeśli jesteś w skomplikowanym związku lub masz sercowe problemy, Diabeł ostrzega przed toksycznymi relacjami, miłosnymi trójkątami oraz wszystkimi układami, które mają negatywny wpływ, działają wyniszczająco i są źródłem problemów oraz zmartwień. W takiej sytuacji należy pamiętać, że związek powinien działać budująco oraz motywować do rozwoju, a negatywną relację lepiej jest zerwać niż próbować ratować.

W pytaniach o sprawy miłosne karta Diabeł bardzo często wskazuje na fakt, że związek jest oparty jedynie na pożądaniu, a brakuje w nim czułości, dbałości o drugą osobę, a przede wszystkim miłości. Karta Diabeł w odniesieniu do uczuć to także wszystkie niezdrowe emocje, obsesyjne zakochanie, zaślepienie lub chora zazdrość o drugą osobę.

Makijaż na Andrzejki. Wybierasz się na wieczór wróżb? Zobacz, jak pomalować się czarująco

Jeżeli pytanie zadawane kartom tarota dotyczy spraw zawodowych lub finansowych, karta Diabeł prawdopodobnie przestrzega przed żądzą pieniądza oraz chęcią posiadania władzy. Możliwe, że chęć zarobku jest tak duża, że nas oślepia i wywołuje u nas zachowania, które są niezgodne z naszą moralnością oraz rzeczywistymi chęciami. Z drugiej strony, Diabeł wskazuje również na ciemne tajemnice albo występki z przeszłości, które ciążą na teraźniejszości. Czasami lepiej jest powiedzieć komuś o swoich przeszłych przewinieniach, aby odzyskać wewnętrzny spokój.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.