Dzień świętego Patryka - co to za święto i jakie tradycje się z nim wiążą?

Święty Patryk to średniowieczny duchowny, który przyczynił się do ewangelizacji Irlandii. Jest patronem Irlandii oraz Nigerii, a oprócz tego w niektórych krajach jest uznawany za patrona górników, kowali, inżynierów, bednarzy, fryzjerów oraz osób upadłych na duchu. Święty Patryk jest uważany również za opiekuna domowych zwierząt, a w dzień jego święta na całym świecie organizowane są parady, festiwale oraz huczne zabawy.

Kim był święty Patryk i jakie legendy są z nim związane?

Patryk urodził się w 385 roku (niektóre źródła podają, że w 389 roku). Miejsce jego pochodzenie jest niejasne – niektórzy uważają, że przyszedł na świat w Walii, natomiast inni za jego miejsce urodzenia uznają Bannavem Taberniae w Brytanii. Jego dziadek był kapłanem, natomiast ojciec diakonem. Gdy Patryk miał szesnaście lat został porwany i sprzedany do Irlandii w niewolę. Pracował tam jako pasterz, a jednocześnie zgłębiał kwestie wiary i religii. Po sześciu latach uciekł i dopłynął do Galii. Niedługo potem przyjął święcenia kapłańskie i zaczął planować powrót do ojczyzny. W międzyczasie miał widzenie, w którym usłyszał, że powinien wrócić do Irlandii i rozpocząć głoszenie wiary.

Według niektórych źródeł święty Patryk spędził jakiś czas w klasztorze w Lerins, a następnie przygotowywał się do zostania kapłanem w Galii. Prawdopodobnie uczył się również od świętego Germana z Auxerre. Święty Patryk rozpoczął swoją działalność misyjną w 431 roku. Rok później został biskupem i wrócił do Irlandii.

Święty Patryk jest kojarzony z prowadzeniem bardzo surowego trybu życia, a także z założenia wielu kościołów. Jego posługa przyczyniła się między innymi do ewangelizacji dużej części Irlandii, a także do sformalizowania działalności kościelnej. Pod koniec swojego życia święty Patryk dokonał chrztu Irlandii. Zmarł w 461 roku, jednak datę tą należy traktować jako przybliżoną.

Istnieje wiele legend mówiących o cudach, jakie dokonały się za sprawą świętego Patryka jeszcze za jego życia. Legendy dotyczą między innymi przywracania wzroku niewidomym, uwolnienia Irlandii od plagi węży, a nawet ożywiania zmarłych. Jedna z legend dotyczy koniczyny, z którą święty Patryk jest często przedstawiany na obrazach i która jest symbolem Irlandii. Według legendy Patryk miał użyć koniczyny podczas misji ewangelizacyjnej w Irlandii, aby wytłumaczyć Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej.

W ikonografii świętego Patryka przedstawia się ze spiczastą, siwą brodą, ubranego w biskupie szaty. Na głowie świętego Patryka zobaczyć można mitrę, natomiast w dłoniach trzyma biskupi pastorał. W świecie zachodnim święty Patryk przedstawiany jest w biskupim stroju z liściem białej koniczyny w ręku.

Dzień świętego Patryka - co to za święto i jak się je obchodzi?

Dzień świętego Patryka obchodzony jest w Kościele katolickim 17 marca, natomiast w Kościele prawosławnym wspomnienie liturgiczne tego świętego przypada na 17 lub 30 marca, według kalendarza gregoriańskiego. Oprócz tego, że 17 marca jest świętem w Kościele, jest to również święto narodowe Irlandii. Jest to dla Irlandczyków dzień wolny od pracy, który wiele osób spędza na paradach oraz hucznych zabawach. Największe obchody tego święta są organizowane w stolicy kraju, czyli Dublinie. Festiwal sztuki, muzyki i tańca trwa w tym mieście kilka dni. Tego dnia Irlandczycy ubierają się na zielono, ponieważ właśnie ten kolor jest symbolem kraju, i udają się na pochody po głównych ulicach miast. Obchody dnia świętego Patryka wiążą się również z piciem dużych ilości piwa oraz whiskey.

Czy kawa to dobry sposób na kaca? [NaZdrowie]

Mimo, że dzień świętego Patryka jest świętem Irlandii, to biorą w nim udział również obcokrajowcy. Co więcej, parady oraz obchody tego dnia są organizowane w wielu państwach Europy, na przykład w Niemczech czy Holandii. Świętują również Australijczycy, Amerykanie, a nawet mieszkańcy niektórych krajów azjatyckich. Poza Irlandią najbardziej huczne obchody dnia świętego Patryka są organizowane w Chicago oraz w Nowym Jorku. W Chicago zabarwia się płynącą przez miasto rzekę na zielono, natomiast w Nowym Jorku organizowana jest ogromna parada ulicami miasta.

Na zielono są podświetlane także najbardziej znane na całym świecie budynki oraz miejsca, takie jak na przykład London Eye, Empire State Building, Wodospady Niagara czy Pałac Kultury i Nauki. Święto staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Tego dnia organizowane są między innymi pokazy tradycyjnego irlandzkiego tańca, parady festiwale oraz koncerty. W irlandzkich restauracjach i pubach można z kolei zjeść tradycyjne potrawy oraz napić się irlandzkiego piwa.

Copyright © Agora SA