Krzyż celtycki - łączy nas ze wszechświatem i odpędza problemy? [Symbolika i pochodzenie]

Krzyż celtycki wywodzi się jeszcze z wierzeń przedchrześcijańskich. Ten pradawny symbol Słońca cieszy się współcześnie popularnością w ezoteryce. Niestety krzyż celtycki niesie a sobą także szereg złych skojarzeń ze względu na wykorzystanie tego symbolu przez różne ruchy polityczne.

Krzyż celtycki - kontrowersyjny symbol

Krzyż celtycki to koło z dwiema przeciętymi osiami. Obecnie wzbudza on ogromne kontrowersje. Główną przyczyną jest wykorzystanie go przez nazistów w okresie II wojny światowej. Nie możemy jednak zapominać, że to nie oni są twórcami tego znaku. Jest on znacznie starszy niż powstałe w XX wieku ruchy polityczne, gdyż wywodzi się z wierzeń przedchrześcijańskich.

Nie możemy zapominać także o tym, że krzyż celtycki jest bardzo ważnym symbolem ezoterycznym. Z tej przyczyny takie amulety i talizmany cieszą się sporą popularnością.

Spis treści:

 1. Krzyż celtycki - co oznacza i skąd się wywodzi??
 2. Krzyż celtycki - znaczenie w ezoteryce
 3. Celtycki krzyż i jego właściwości
 4. Krzyż celtycki - kontrowersyjna symbolika

Krzyż celtycki - co oznacza i skąd się wywodzić?

Krzyż celtycki to jeden z najstarszych symboli solarnych w Europie. Nazywany jest także krzyżem słonecznym. Wywodzi się jeszcze z wierzeń przedchrześcijańskich. Krzyże celtyckie pojawiły się nie tylko w wierzeniach Celtów, ale także u Słowian wschodnich. Warto wspomnieć, że w późniejszych latach był on używany podczas ewangelizacji i chrystianizacji Celtów.

Ciekawostka: Warto wspomnieć, że krzyż celtycki przypomina nieco krzyż koptyjski. Ten drugi także zawiera motyw koła w środku.

Krzyż celtycki - znaczenie w ezoteryce

Jakie znaczenie krzyż celtycki ma w ezoteryce? Okazuje się, że jest to symboliczny most do innego świata. Jego cztery ramiona mają łączyć nas ze wszechświatem. Krzyż celtycki jest więc swego rodzaju przepustką do wyższej energii i wiedzy. Otwiera nas na zjawiska nadprzyrodzone. Mówi się nawet, że osoby, które noszą tego typu krzyże, z czasem zyskują zdolność do telepatii i jasnowidzenia. 

Celtycki krzyż i jego właściwości

Krzyż celtycki zdaniem znawców ezoteryki to przede wszystkim symbol zgodności naszej osoby z wszechświatem. Poza tym ma on szereg pozytywnych mocy. Takie krzyże celtyckie dostaniemy w sklepach ezoterycznych w formie talizmanów. 

W ezoteryce przyjmuje się, że krzyż celtycki:

 • dodaje nam twórczej energii;
 • pozwala zyskać pewność siebie;
 • odgania problemy;
 • stanowi ochronę w sytuacjach kryzysowych;
 • pomaga przezwyciężyć życiowe trudności;
 • chroni przez zagrożeniami w trakcie podróży;
 • dodaje wytrwałości w dążeniu do celu;
 • stanowi ochronę przed niepowodzeniami;
 • sprawia, że jesteśmy odporniejsi na choroby.

Krzyż celtycki - kontrowersyjna symbolika

Krzyże celtyckie wzbudzają jednak od lat spore kontrowersje. Nosząc je, możemy więc być pytani o to, co dla nas oznacza taki talizman. W trakcie II wojny światowej norwescy naziści zaczęli uznawać krzyże celtyckie za własne symbole. Używali go w tym okresie także naziści francuscy i bułgarscy.

Po wojnie krzyże celtyckie stały się symbolami różnych ruchów rasistowskich i nacjonalistycznych. Często są one używane w zastępstwie zakazanej swastyki. Dlatego taki talizman na naszej szyi dla osób, które nie znają jego ezoterycznego znaczenia, może być czymś oburzającym. 

Krzyż celtycki a krzyże chrześcijańskie

Neofaszyści, którzy posługują się krzyżami celtyckimi, często tłumaczą, że jest to krzyż chrześcijański. Jednak czy to prawda? Mimo że jest to jedna z form krzyża akceptowanych przez religię katolicką, nieczęsto spotykamy się z nim w kościołach. Wielu katolickich duchownych wręcz przestrzega przed krzyżami celtyckimi. Zwłaszcza, gdy są one traktowane jako amulety magiczne. Ich zdaniem takie ezoteryczne przedmioty mogą otwierać nas na działanie złych mocy.

Warto wspomnieć, że w celtyckim chrześcijaństwie, takie krzyże są symbolem połączenia starych wierzeń z nowymi (wierzeń celtyckich i religii chrześcijańskich). Jedna z legend mówi nawet, że to św. Patryk połączył krzyż celtycki z krzyżem chrześcijańskim. Jest to jednak trudne w obecnych czasach do zweryfikowania. 

Krzyż celtycki - o tym pamiętaj

Krzyż celtycki to jeden z najstarszych symboli solarnych w Europie. Nazywany jest także krzyżem słonecznym. Wywodzi się jeszcze z wierzeń przedchrześcijańskich. Krzyże celtyckie pojawiły się nie tylko w wierzeniach Celtów, ale także u Słowian wschodnich.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Krzyż celtycki zdaniem znawców ezoteryki to przede wszystkim symbol zgodności naszej osoby z wszechświatem.
 • Jego cztery ramiona mają łączyć nas ze wszechświatem. Krzyż celtycki jest więc swego rodzaju przepustką do wyższej energii i wiedzy.
 • Otwiera nas na zjawiska nadprzyrodzone. Mówi się nawet, że osoby, które noszą tego typu krzyże, z czasem zyskują zdolność do telepatii i jasnowidzenia.

Zobacz także:

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.