Mandala to symbol wywodzący się z dawnej tradycji indyjskiej. W ostatnich latach coraz częściej jest to także motyw artystyczny, a nawet wzór kolorowanek. Mandale wzbudzają jednak także pewne kontrowersje. Są one krytykowane m.in. przez Kościół Katolicki. Nie wpływa to jednak na ich popularność. Mandale cieszą się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem.
Spis treści:
Pierwsze Mandale zostały wykonane w Indiach. Mniej więcej w VIII wieku dotarły one na Tybet. To harmonijne połączenie kwadratu i koła jest przez wielu traktowane jako symbol ludzkiego życia. Człowiek jest tu środkiem świata, który go otacza. To także koło życia oraz symbol doskonałości i pełnej harmonii.
W kulturze zachodniej Mandala została rozpowszechniona dzięki wybitnemu psychiatrze Karolowi Gustawowi Jungowi. Jego zdaniem spontaniczne wykonanie Mandali zdradza sporo an temat formy psychicznej jej autora.
Zainteresowanie Mandalami we współczesnych czasach wiąże się głównie z popularnością buddyzmu. W religii tej Mandala wykorzystywana jest przede wszystkim w trakcie medytacji. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w tantrze. Mandala to jedno z najważniejszych narzędzi prowadzących wyznawców buddyzmu ku oświeceniu.
Co ciekawe, mnisi buddyjscy wykonują Mandale w ramach medytacji. W ich przypadku proces twórczy zajmuje czasami nawet kilka dni!
Obecnie możemy spotkać się z licznymi kolorowankami relaksującymi dla dorosłych i dzieci, które zawierają wzory Mandali. Warto wiedzieć, że taka aktywność ma na nas bardzo dobry wpływ. Samodzielne rysowanie lub kolorowanie Mandali może:
Tworzenie i niszczenie Mandali bywa nazywane listem do samego siebie. Wysyłamy go z naszej podświadomości do świadomości i nadświadomości. Działa to także w przeciwną stroną. Nasza nadświadomość wysyła sygnały do świadomości i podświadomości.
Ciekawostka: Mnisi tybetańscy budują specjalne Mandale z piasku. Ich celem jest zwrócenie uwagi na obecną sytuację Tybetańczyków.
Wzory Mandali znajdziemy na wielu stronach poświęconych tej tematyce. Z reguły możemy je wydrukować. Jednak jeśli nie odpowiada nam taka forma, możemy zakupić także kolorowanki w wersji książkowej. Są one dostępne zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych.
Mimo że zdaniem wielu osób Mandale to po prostu niegroźne kolorowanki, które pomagają nam się zrelaksować, są one często krytykowane przez Kościół Katolicki. To ze względu na fakt, że pochodzą one z innych religii niż chrześcijańska. Przez to Mandale są zagrożeniem duchowym, które może prowadzić do zniewoleń, a nawet opętań.
Zdaniem katolickich duchownych wykonywanie Mandali jest aktem magicznym. A to stoi w sprzeczności z religią chrześcijańską, która krytykuje i przestrzega przed wszelkimi formami ezoteryki. Głównym zagrożeniem jest otwieranie się na działanie złych mocy, które mogą przejąć kontrolę nad naszym życiem.
Tego typu argumenty nie przemawiają jednak do wielbicieli Mandali. Dla niektórych osób, które nie angażują się w buddyzm, wykonywanie ich lub kolorowanie jest po prostu doskonałą formą relaksu i rozwijania kreatywności.
Mandala to symbol wywodzący się z dawnej tradycji indyjskiej. W ostatnich latach coraz częściej jest to także motyw artystyczny, a nawet wzór kolorowanek.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Zobacz także: