Runy - jakie jest ich znaczenie i skąd się wywodzą?

Runy mają pomóc nam w przezwyciężaniu życiowych kłopotów. Dlatego zdaniem znawców tej dziedziny powinniśmy nawiązywać z nimi kontakt. Jakie jest ich znaczenie i skąd wywodzą się runy? Kto potrafi się nimi posługiwać? Wyjaśniamy.

Runy - remedium na kryzysy?

Mimo że runy wywodzą się z dawanych wierzeń, cieszą się one popularnością także we współczesnych czasach. Wiele osób zaczyna interesować się tą tematyką w okresach kryzysów życiowych. Nie jest to jednak wiedza powszechnie dostępna i aby runy okazywały się pomocne, należy zgłaszać się po pomoc do osób obeznanych w tej tematyce.

Nie brakuje także takich, którzy krytykują runy. Zdaniem wielu osób nie mają one żadnej mocy sprawczej, a ich domniemane działanie jest efektem zmian w naszej podświadomości. Runy są także krytykowane przez niektóre kościoły chrześcijańskie. Przykładowo, Kościół Katolicki uznaje je za działania okultystyczne. 

Spis treści:

 1. Czym są runy - tło historyczne
 2. Runy - nordyckie znaki współcześnie
 3. Runy i wróżby - kto może nam pomóc?
 4. Runy - znaczenie
 5. Runy - krytyka i zagrożenia

Czym są runy - tło historyczne

Runy wywodzą się z wierzeń nordyckich. Jedno z najpopularniejszych podań głosi, że objawiły się one Odynowi - najwyższemu z tamtejszych bogów. Był on uznawany za opiekuna wojowników oraz bóstwo mądrości, poezji i magii.

Odyn oddał się pewnego razu głębokiej medytacji. Przestrzegał w tym czasie surowego postu. Gdy jego organizm był już skrajnie wycieńczony, Odyn padł na ziemię. Wówczas doszło do objawienia. Na Drzewie Życia, obok którego się znajdował, Odyn zauważył wyryte znaki. Później stały się one znane właśnie jako runy. W wierzeniach nordyckich uznano je za święte znaki, a ich znaczenie i zastosowanie znali jedynie nieliczni. 

Będzie nowy "Król lew" Disneya. Jest już pierwszy polski zwiastun. Słychać Wiktora Zborowskiego!

Runy - nordyckie znaki współcześnie

W jakich sytuacjach współcześnie ludzie szukają pomocy w runach? Są to zazwyczaj trudne okresy w życiu, gdy mamy do pokonania wiele przeszkód. - Chciałabym zrobić i dać swojej przyjaciółce jakąś runę ochronną, bo akurat obecnie znalazła się pod ostrym obstrzałem ludzi, którzy nie są dla niej życzliwi. Sama pomagam jej jak tylko mogę tarotem, ale czuję, że to może nie wystarczyć - stąd moja prośba. Sama też chciałabym się podeprzeć runą, która pomogłaby mi w znalezieniu partnera. Od trzech lat jestem sama i właśnie niedawno zaczęło mi to dość mocno dokuczać... - pisze użytkowniczka forum.gazeta.pl w wątku dedykowanemu runom.

Na zapytanie odpowiedziała osoba profesjonalnie zajmująca się runami. Pisze, że nie da się tego załatwić bez odpowiedniej wiedzy i bezpośredniego kontaktu z osobą potrzebującą pomocy.  - Dawanie z przypadku "wspomagaczy" to kiepski pomysł, żeby komuś dać skrypt runiczny trzeba poznać podłoże problemu, jestem
runistką, stawiam też tarota ale nie dam twojej przyjaciółce w ciemno żadnej runy. To wszystko trzeba umieć uruchomić - pisze doświadczona runistka.

Runy i wróżby - kto może nam pomóc?

Podobnie jak w dawnych czasach, obecnie znajomość run także nie jest wiedzą powszechnie dostępną. Aby rozpocząć swoją przygodę z tą dziedziną, powinniśmy znaleźć odpowiedniego specjalistę. Jeśli nie mamy znajomego, który mógłby polecić nam zaufaną osobę, powinniśmy najpierw poczytać opinie na ten temat na różnych forach ezoterycznych. 

Runy i ich znaczenie

Jakie jest znaczenie najpopularniejszych run? Oto kilka przykładów:

 • Algiz - znaczenie runy: bezpieczeństwo, ochrona, instynkt. Jej potencjał to odwaga i męstwo.
 • Ansuz - znaczenie: natchnienie, mądrość, inspiracja. Potencjał runy to obdarowanie nas mądrością.
 • Fehu - znaczenie runy: bogactwo, powodzenie, posiadanie. Jej potencjał to hojność. 
 • Dagaz - znaczenie: transformacja, szczęście, przełom. Potencjał tej runy to jasny osąd.
 • Isaz - znaczenie runy: spokój, stałość. Jej potencjał to opanowanie. 
 • Gebo - znaczenie: miłość, połączenie, zjednoczenie. Potencjał tej runy to miłość. 
 • Jera - znaczenie: dojrzewanie i stopniowy rozwój. Potencjał to zapobiegliwość. 
 • Uruz - znaczenie: siła, zdrowie, moc. Potencjał tej runy to wytrzymałość. 

Runy - krytyka i zagrożenia

Runy, podobnie jak wiele innych działań ezoterycznych, są krytykowane przez Kościół Katolicki. Zdaniem katolickich duchownych są one związane z okultyzmem. Przez to zaangażowanie w runy może otwierać nas na działanie złych mocy. To w najgorszych przypadkach prowadzi do zniewoleń, a nawet opętań. 

Zobacz także:

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.