Chiński Nowy Rok: dzisiaj rozpoczyna się Rok Świni. Dowiedz się, dlaczego to najlepszy czas na interesy

4 lutego 2019 roku zakończył się Rok Psa. Z kolei już dzisiaj rozpoczyna się Rok Świni. Brzmi zaskakująco? Wyjaśniamy, na czym polega chiński horoskop.

Spektakularne święto Nowego Roku jest celebrowane w Chinach zwykle na początku lutego. Mimo że w kraju tym od 1912 obowiązuje kalendarz gregoriański, starożytna tradycja nie zniknęła. Jest ona znacznie ważniejsza niż początek Nowego Roku obchodzony 1 stycznia.

Chiński Nowy Rok: Powitanie Nowego Roku

Rozpoczęcie Nowego Roku to dla Chińczyków okazja nie tylko do rodzinnych spotkań, ale także do uczestnictwa w licznych uroczystościach. Poza tym przysługują im w tym czasie aż trzy dni wolnego od pracy i szkoły.

Przygotowania do święta zaczynają się już miesiąc wcześniej. Ósmego dnia ostatniego miesiąca kończącego się roku każda rodzina powinna przeprowadzić w swoim domu generalne porządki. Nie jest to jednak zwykłe sprzątanie. Jak wierzą Chińczycy, dzięki temu rytuałowi uda im się wypędzić z domu wszystkie złe duchy.

Horoskop chiński 2019 - co nasz czeka w Roku Świni? >>

W wigilię Nowego Roku chińskie rodziny urządzają uroczyste kolacje, które są okazją do spotkań z najbliższymi. Z kolei już następnego dnia na ulicach rozpoczynają się spektakularne obchody święta. Prawie w każdej miejscowości i w każdym domu wręcz roi się od czerwonych ozdób. To dlatego, że kolor ten jest nierozerwalnie związany z obchodami święta. Chińczycy wierzą, że stanowi on doskonałą ochronę przed złymi mocami. 

Nowy Rok w mediach społecznościowych

Mimo blokady "The Great Firewall of China", która utrudnia Chińczykom dostęp do wielu stron i aplikacji, od kilku lat relacje z obchodów chińskiego Nowego Roku możemy obserwować w mediach społecznościowych. Przykładowo, na Instagramie pod hasztagiem #chinesenewyear znajdziemy wiele zdjęć i filmów wykonanych w czasie noworocznych uroczystości. Spora część z nich pochodzi z innych państw azjatyckich i europejskich, co pokazuje, że tradycja ta znajduje swoich wyznawców także poza granicami Chin.

Chiński zodiak - na czym polega?

Zgodnie z chińskimi wierzeniami każdego roku któryś z dwunastu znaków zodiaku przejmuje władze nad światem. Nie są to jednak te same znaki, które znamy z naszej tradycji. Chiński zodiak tworzą:

 1. Szczur
 2. Bawół
 3. Tygrys
 4. Królik
 5. Smok
 6. Wąż
 7. Koń
 8. Koza
 9. Małpa
 10. Kogut
 11. Pies
 12. Świnia (nazywana również Dzikiem)

Warto jednak zaznaczyć, że każdy ze znaków jest dodatkowo podporządkowany pięciu różnym żywiołom (powietrzu, metalowi, wodzie, ogniowi lub ziemi). Oznacza to, że raz mamy np. rok Powietrznego Smoka, a innym razem Wodnego Smoka. W rezultacie połączenia znaków zodiaku i żywiołów każde ze zwierząt horoskopu chińskiego "przejmuje władzę nad światem" raz na sześćdziesiąt lat.

Chiński Nowy Rok: Rok Ziemskiej Świni

Początek chińskiego Nowego Roku to święto ruchome, którego daty są ustalane na podstawie kalendarza księżycowego. 4 lutego 2019 roku zakończył się Rok Psa, który trwał od 16 lutego 2018 roku.

Rozpoczynający się Nowy Rok jest rokiem Ziemskiej Świni. Co ciekawe, ostatnio zwierzę to pod wypływem żywiołu ziemi występowało w 1959 roku. 

Jaki będzie ten rok?

W naszej kulturze świnia nie niesie raczej pozytywnych skojarzeń. Tymczasem we wschodniej Azji zwierzę to jest symbolem sukcesu, powodzenia i bogactwa. Dlatego rozpoczynający się rok, zdaniem Chińczyków, będzie sprzyjał odważnym decyzjom, bogaceniu się i interesom. Z kolei urodzone w tym roku dzieci będą miały w życiu szczęście do pieniędzy. 

Aby wspomóc dobrą passę w rozpoczynającym się roku, zdaniem znawców chińskiej ezoteryki, należy zaopatrzyć się w figurki świnek. Oczywiście najlepiej, by miały one kolor czerwony. 

Zobacz także:

 

Ciasteczka z wróżbą

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.