Sennik: śmierć

Sennik: śmierć widziana we śnie to z pewnością jedna z najmniej przyjemnych rzeczy. Od razu szukamy znaczenia snu o śmierci i staramy upewnić, że nie zwiastuje on dla nas żadnych niepomyślnych wieści. Jak jest naprawdę? Czy sen o śmierci oznacza złe nowiny?

Sennik: śmierć

Sen o śmierci jest traumatycznym wydarzeniem. Jego wspomnienie może nas gnębić nawet przez kilka kolejnych dni. Śmierć kojarzona jest ze stratą, z zakończeniem pewnego etapu, a te rzeczy, nawet jeśli nie wiążą się ze utratą kogoś bliskiego, przeważnie oznaczają dużą zmianę, której podświadomie się obawiamy, nawet jeśli jest to zmiana oznaczająca dla nas coś lepszego, pozytywnego. Stałość i niezmienność dają nam naturalne poczucie spokoju psychicznego i bezpieczeństwa, natomiast wszelkie zmiany, wizja nowego i nieznanego wywołują lekki dreszczyk, nawet gdy na to czekaliśmy i gdy nadchodząca zmiana nas cieszy.

Z uwagi na to, nie ma nic dziwnego w tym, że sen o tak wielkiej zmianie jaką jest śmierć, wywołuje w nas poczucie lekkiej paniki.

Sennik: śmierć bliskiej osoby

Można brać wiele rzeczy obecnych w naszych życiu za te, które maja kluczowe znaczenie: praca, dobre zarobki, wygodny dom, podróżowanie, spełnianie swoich pasji. Koniec końców okazuje się jednak, że co by nie twierdzić, najważniejsi dla człowieka są jego bliscy. Niekoniecznie chodzi o rodzinę, ponieważ wiele osób czuje się bliżej związanych z kimś, kto nie jest dla nich krewnym, lecz zupełnie obcą osoba. Nasi bliscy dają nam poczucie bezpieczeństwa, pewności, że nigdy nie zostaniemy sami - nawet w największej potrzebie. Człowiek jest istotą stadną i nawet zatwardziały samotnik potrzebuje świadomości, że ma w życiu na kogo liczyć. Dlatego też sen o śmierci bliskiej osoby jest bardzo nieprzyjemny.

Na szczęście sny o śmierci kogoś bliskiego interpretuje się zgoła inaczej niż dosłowne spełnienie sennego koszmaru. Śmierć we śnie oznacza ostrzeżenie przed wydarzeniami, które doprowadzą do ogromnych zmian w naszym życiu, ale niekoniecznie do zmian negatywnych. Sen o śmierci kogoś bliskiego zapowiada raczej odrodzenie, pozytywną zmianę, proces transformacji na lepsze.

Sennik: śmierć dziecka

Sen o śmierci dziecka z pewnością nie napawa optymizmem, lecz jego znaczenie jest dobre dla osoby śniącej. Symbolizuje on uporanie się z jakimś problemem, który od dawna nie dawał spokoju osobie śniącej. Sen o śmierci dziecka jest metaforą oczyszczenia i wyjaśnienia zawiłych sytuacji. Odznacza nowy, lepszy początek bez ciążącej świadomości o nierozwiązanym kłopocie.

Sennik: śmierć matki

Sen o śmierci matki zazwyczaj nie ma żadnego metaforycznego znaczenia, ani nie jest też żadnym rodzajem przepowiedni, zgodnie z którą należałoby się obawiać, że sen się wkrótce spełni. Śmierć matki we śnie oznacza raczej, że osoba śniąca panicznie się boi tego wydarzenia. Matka to dla wielu osób najważniejsza osoba w życiu, prawdziwe niewzruszone centrum, które trwa, pomimo tego, że wszystko dookoła się diametralnie potrafi zmienić. Myśl o tym, że matki może zabraknąć jest dla wielu osób zbyt okropna, by pozwalać jej dojść do głosu, dlatego spychana jest głęboko w podświadomość. Noc natomiast i uśpienie, często wydobywają głęboko schowane obawy, przez co spotykają nas nieprzyjemne sny.

Sennik: własna śmierć

Szwajcarski psycholog słynny na całym świecie, Carl Gustav Jung, bardzo wiele uwagi poświecił snom i analizowaniu ich. Wedle jego teorii są one odzwierciedleniem wewnętrznych przeżyć i przemyśleń, o których często osoba śniąca nawet nie ma pojęcia. Wedle Junga sen o własnej śmierci, to wyrażenie głęboko w nas drzemiącej potrzeby wewnętrznego oczyszczenia. Można ją rozumieć dwutorowo. Po pierwsze, może chodzić o bycie niezadowolonym z samego siebie jako z człowieka, małżonka, rodzica, pracownika. Każdy z nas pełni w życiu jakieś role, w których musi się sprawdzić i odnaleźć.

Nasza własna postawa może nas nie zadowalać i sprawiać, że czujemy potrzebę zmiany.

Sen o własnej śmierci może być również interpretowany jako niezadowolenie w szerszym znaczeniu – niezadowolenie z własnego życia i tego, co dzieje się wokół nas.

Miałeś sen o śmierci? Opisz nam go w komentarzu poniżej.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.