Karty tarota - karta Pustelnik (Eremita)

Pustelnik to karta tarota należąca do Arkanów Wielkich. Zazwyczaj jest oznaczana cyfrą dziewięć, ale może występować również na innych pozycjach talii kart tarota. Pustelnik oznacza osamotnienie, które nie zawsze musi oznaczać coś negatywnego. W zależności od pozycji karty, jej ułożenia oraz towarzyszących kart, Pustelnik może stanowić dobry znak albo zapowiedź kłopotów.

Pustelnik - co oznacza ta karta tarota?

Pustelnik to mężczyzna w starszym wieku, doświadczony, posiadający dużą wiedzę. Jest przepełniony mądrością i spokojem, ale samotny. Karty Pustelnik nie można traktować jednoznacznie. Nie można powiedzieć, że zawsze jest ona złym znakiem albo zwiastuje dobre czasy.

Karta Pustelnika w większości przypadków oznacza nadejście czasu spokoju, wewnętrznego wyciszenia, skupienia oraz koncentracji na swoim wnętrzu albo powierzonych zadaniach. W najbliższym czasie w życiu osoby, która zadaje pytanie kartom tarota, nie wydarzy się nic nowego ani ekscytującego, czeka ją za to okres, w którym nieco zwolni, odpocznie i będzie miała więcej czasu dla siebie. Być może w życiu pojawią się okoliczności, które będą bodźcem do głębszej refleksji i zastanowienia nad własnym życiem oraz postępowaniem. Będzie to czas poszukiwania sensu, a także określenia wartości, które są w życiu naprawdę ważne.

Samotność może oznaczać samodzielność, silne poczucie własnej wartości, pewność siebie. W wielu przypadkach osoby samotne uważają, że nie potrzebują nikogo, aby czuć się lepiej. W związku z tym, Pustelnik czasami symbolizuje osobę oziębłą, chłodną, która nie okazuje swoich uczuć, jest powściągliwa i zamknięta w sobie. Czasami jednak samotność jest kwestią wyboru, a nie koniecznością. Może dotychczasowe życie nie było dla osoby pytającej wystarczająco satysfakcjonujące i potrzebuje ona pewnych drastycznych zmian. W takich sytuacjach Pustelnik oznacza właśnie chwilę zastanowienia, a czasami również świadome wyłączenie się z życia towarzyskiego i zamknięcie się w sobie.

Karta Pustelnik występująca w rozkładzie tarota może oznaczać również osobę, która bardzo dba o swój duchowy rozwój, wczuwa się w swoje uczucia i często pozwala sobie na chwile refleksji. Karta może oznaczać mistyka, włóczęgę, księdza, zakonnika, filozofa, teologa, psychologa, detektywa, historyka, sędziego, pisarza, kulturoznawcę, archeologa albo duchowego przewodnika. W wielu przypadkach Pustelnik to ktoś doświadczony, posiadający ogromną wiedzę. Może być to nauczyciel, wykładowca, starsza osoba lub ktoś na emeryturze, kto stale poszerza swoją wiedzę.

Pustelnik - co oznacza w towarzystwie innych kart?

Znaczenie kart w tarocie należy zawsze odczytywać w zależności od tego, na jakiej pozycji znajduje się dana karta oraz jakie karty jej towarzyszą. Bardzo ważne jest to, na jakie pytanie odpowiada konkretna karta. Przykładowo, w zależności od zadanego pytania karta Pustelnik może być kartą pozytywną albo negatywną. Jeżeli pytanie dotyczy na przykład tego, czy pytający osiągnie spokój albo posiądzie zdolność medytacji, Pustelnik oznacza jak najbardziej pozytywną odpowiedź.

Co innego, jeżeli karta Pustelnik będzie odpowiedzią na pytania dotyczące znalezienia drugiej połówki albo pogodzenia się z partnerem. W tym przypadku, jako że Pustelnik zapowiada samotność, można spodziewać się rozstania. Osoby, które pragną odnaleźć miłość będą musiały uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w najbliższym czasie nie czeka ich spotkanie wybranki lub wybranka serca. W specyficznych sytuacjach, gdy w rozkładzie pojawiają się karty zwiastujące problemy, Pustelnik może oznaczać odsunięcie osoby pytającej od czegoś ważnego. Może być to na przykład degradacja w pracy, odebranie jakiegoś ważnego zadania albo nawet zwolnienie z pracy.

Makijaż na Andrzejki. Wybierasz się na wieczór wróżb? Zobacz, jak pomalować się czarująco

Oprócz miejsca w rozkładzie oraz towarzystwa innych kart, bardzo ważne jest to, czy karta występuje w pozycji normalnej czy odwróconej. W pozycji normalnej karta wskazuje na pozytywne aspekty sprawy. W przypadku karty Pustelnika są to przede wszystkim mądrość, wyciszenie, wycofanie, czerpanie nauki z doświadczenia innych, skromność, spokój, przezorność, prostota, samodzielność, dyskrecja, dystans do spraw życia codziennego, milczenie, doświadczenie, ostrożność, pilność, poświęcenie oraz wyrzeczenie się czegoś.

Jeżeli karta Pustelnik pojawia się w pozycji odwróconej, należy zwrócić uwagę na negatywne strony rozpatrywanej kwestii. Negatywne znaczenie karty Pustelnik związane jest z oziębłością, krytycyzmem, brakiem radości, oschłością, nieufnością, nadmierną ostrożnością, apatią, biernością, chorobą, ubóstwem, sceptycyzmem, skąpstwem, smutkiem oraz głębokim uczuciem osamotnienia.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.