Karty tarota - karta Śmierć

Śmierć to karta oznaczana numerem trzynaście należąca do Arkanów Wielkich tarota. Jest to karta, która kojarzy się przede wszystkim z przemijaniem, problemami lub chorobą, jednak nie zawsze zwiastuje coś negatywnego. W wielu przypadkach Śmierć zapowiada po prostu zakończenie pewnego etapu i rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu. Czasami jest to związane z trudnymi przeżyciami, jednak najczęściej są one nieuniknione.

Karta tarota Śmierć - wygląd karty

Karta Śmierć wygląda nieco inaczej w różnych taliach kart tarota. Najczęściej na karcie występuje kościotrup z kosą. Na niektórych kartach pod stopami Śmierci leżą ludzkie kości. Czasami postać ludzkiego szkieletu jest zastąpiona obrazem jeźdźca na koniu trzymającego łuk, kosę lub miecz.

Znaczenie karty Śmierć

Czasami szuka się znaczenia karty nie tylko w niej samej, ale również w liczbie, którą oznaczana jest karta Śmierć, czyli liczbie trzynaście. Liczba ta jest wiązana z odrodzeniem i zmartwychwstaniem. Symbolika ta ma także związek między innymi z Jezusem oraz dwunastoma apostołami. Trzynaście osób stanowił również Jakub oraz dwunastu synów Izraela. Liczba ta wiąże się też z liczbą dwunastu Rodów Izraelskich zmierzających do ziemi obiecanej z Egiptu. W tym przypadku trzynastym był prowadzący wszystkie ludy Mojżesz. Co więcej, w wieku trzynastu lat organizuje się uroczystość Bar Micwa, a wszystkie te wydarzenia wiążą się ze zmartwychwstaniem, odrodzeniem lub rozpoczęciem nowego etapu w życiu.

W wielu przypadkach karta zapowiada zmiany, które nie zawsze są przez nas pożądane, ale po pewnym czasie dostrzegamy ich pozytywne strony. Bardzo często karta dotyczy zamknięcia jednego etapu w życiu, aby możliwe było rozpoczęcie nowego, być może lepszego. Możliwe, że jakaś sprawa, która ciągnie się już bardzo długo, wkrótce się zakończy. Jeżeli pytanie dotyczy spraw miłosnych, karta Śmierć może oznaczać, że uczucie już całkowicie wygasło, a ratowanie pewnego związku nie ma większego sensu.

Ta karta tarota czasami zwiastuje przemianę, która dokona się we wnętrzu osoby pytającej. Mogą być to duże zmiany w światopoglądzie, mentalne odcięcie się od przeszłości, podjęcie ostatecznej decyzji lub wyciągnięcie wniosków z trudnych doświadczeń z przeszłości. Dla wielu osób drastyczne zmiany są czymś bardzo trudnym, ale ważne jest, aby odciąć się od wszystkiego, co sprawia przykrość i ból. Tylko wtedy można zacząć żyć pełną piersią, mimo że nowa sytuacja jest czymś nieznanym, w czym dopiero należy się odnaleźć. W takiej sytuacji nie należy oczekiwać, że od początku odnajdzie się spokój. To normalne, że w nowej sytuacji odczuwamy stres i potrzebujemy czasu, aby poczuć się dobrze.

Znaczenie kart w różnych ułożeniach

Jeżeli karta Śmierć pojawia się w rozkładzie w pozycji normalnej, wskazuje na pozytywne aspekty sprawy, której dotyczy pytanie zadawane kartom tarota. W takim przypadku karta oznacza przede wszystkim rozpoczęcie nowego etapu, zakończenie sporów oraz kłopotów, zamknięcie pewnego życiowego rozdziału lub konieczne zmiany w życiu (niekoniecznie przyjemne, ale niezbędne).

W pozycji odwróconej Śmierć zwiastuje rychłe straty albo nadejście wstrząsających wydarzeń, które odmienią życie. Ta karta to również znak zagrożenia, niebezpieczeństwa, nadchodzącej porażki lub żałoby. Może oznaczać na przykład rozwód, problemy w sferze zawodowej, kłopoty finansowe, utratę pracy lub porażkę w ważnej sprawie.

Śmierć w negacji czasami wiąże się z pewnymi trudnościami w pogodzeniu się z przeszłością i przyjęciem do siebie informacji o klęsce. Kartę Śmierć można interpretować również jako ostrzeżenie przed zdarzeniami, które będą dla osoby pytającej bardzo nieprzyjemne. Śmierć w negacji często oznacza, że osoba pytająca jest w toksycznym związku, który odbiera jej energię i powoduje ciągłe złe samopoczucie. Prawdopodobnie emocje związane z jakąś relacją są zbyt silne i tak negatywne, że powodują zniszczenie i pogorszenie zdrowia psychicznego.

Makijaż na Andrzejki. Wybierasz się na wieczór wróżb? Zobacz, jak pomalować się czarująco

Karta Śmierć bardzo rzadko oznacza śmierć w rzeczywistości, mimo że jest to karta, która budzi w nas duży niepokój. Kartę tę należy traktować jako przestrogę przed czekającym na nas niebezpieczeństwem, jeżeli występuje w towarzystwie trudnych, ostrzegających kart, które zapowiadają smutek. Jeśli wraz z kartą Śmierć w rozkładzie pojawiają się pozytywne albo neutralne karty, kartę Śmierć należy interpretować jako zapowiedź uwolnienia się od kłopotów oraz koniec komplikacji. Czasami jednak nowy początek wiąże się z jakimiś trudnymi, niekiedy bolesnymi doświadczeniami.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.