Kolory i ich znaczenie

Kolory są nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości, estetycznym budulcem. Uwrażliwiają nas, odzwierciedlają nasze samopoczucie, pozwalając schować się w tłumie, zniknąć w szarościach albo rozbłysnąć feerią barw i zostać zauważonym. Manifestują nasze poglądy polityczne, wyznawaną religię albo nastrój, który nam towarzyszy. Przywiązujemy dużą wagę do kolorów, którymi się otaczamy, bo budują one nie tylko nasz wizerunek, ale także naszą przestrzeń. Dzięki wielu programom modowym i wnętrzarskim, coraz częściej wiedza, jak łączyć i dobierać kolory, by odzwierciedlały nasz charakter zwiększa się.

Kolorowe sny

Kolory są tak oczywiste i tak obecne w naszym otoczeniu, że czasami nie zastanawiamy się nad ich znaczeniem czy pochodzeniem nazwy. Ale zdarza się również, że kolory pojawiają się w naszych snach, i choć sen może być niejasny i niewyraźny, to kolor, który się w nim pojawia zawsze pozostaje zauważony. Warto zapamiętać w jakich okolicznościach przyśnił nam się dany kolor, by później sprawdzić w senniku jego znaczenie.

Zazwyczaj kolor czarny we śnie sugeruje wprowadzenie zmiany w nawyki śniącego. Czerwień to odcienie miłości, ale też symbol ognia i walki. Biel oznacza powściągliwość emocjonalną, chłód uczuć, ale też czystość. Niebieski we śnie to symbol prawdy, duchowego przewodnictwa i swobody. Sny w błękitnym kolorze można w większości oceniać pozytywnie.

Barwna aura

Niektórzy patrzyli na kolory nie tylko pod względem estetycznym, ale także dostrzegali ich wymiar ezoteryczny. Najsłynniejszy polski jasnowidz Stefan Ossowiecki miał niezwykle wrażliwy wzrok duchowy i dostrzegał aurę wokół człowieka, z którym rozmawiał. Kolor aury był szczególną wizytówką rozmówcy. Aura czerwona świadczyła najczęściej o namiętnej miłości, ale też o psychofizycznym pobudzeniu, natomiast aura zielona dowodziła spokoju i zrównoważenia emocjonalnego. Niebieska – wysokiego rozwoju duchowego, zupełnie odwrotnie do żółtej, która otaczała ludzi sceptycznych, przywiązanych do dóbr materialnych.

Psychologia kolorów

Z symboliki kolorów czerpie też w sporej mierze psychologia. Ponad sto lat temu Carl Gustav Jung, słynny uczeń Sigmunda Freuda na podstawie wieloletnich badań doszedł do wniosku, że nasza osobowość składa się z kilku elementów. A jej wypadkową są: ekstrawersja, introwersja, sposób gromadzenia informacji (poznanie lub intuicja) oraz sposób podejmowania decyzji (myślenie lub odczuwanie). Do dzisiaj typologia Junga jest wykorzystywana przez trenerów relacji międzyludzkich oraz trenerów biznesu. Dla ułatwienia i lepszego zapamiętania podziału wprowadzonego przez Junga, profesor G. Nelson, a także T. Hartman dodali do nich kolory: typ czerwony charakteryzuje się działaniem, typ żółty natomiast zabawą, typ niebieski nastawiony jest na analizę, a typ zielony na relacje. Co ciekawe, te składniki osobowości mogą się mieszać, ale zawsze jeden kolor, czyli składnik osobowości pozostaje dominujący.

Mój ulubiony kolor to...

Praktycznie każdy z nas ma jakiś ulubiony kolor, ale niekoniecznie jest to kolor, który najchętniej wybieramy, kupując ubrania czy dekorując mieszkanie. Być może dlatego, że podświadomie czujemy, które kolory są bardziej odpowiednie do pracy, na egzamin czy na imprezę. Według psychologa Dariusza Tarczyńskiego bardzo ważne jest to, jaki kolor ma ubranie, które zakładamy na nogi, tułów i głowę, ponieważ każda z tych części ciała mówi coś innego, i odpowiada za inne postrzeganie człowieka. Jeśli chcemy dobrze wyglądać, warto pamiętać, że nogi, czyli spodnie i spódnice mówią o działaniach podświadomych, o tym, jak chcielibyśmy być postrzegani. Tułów, czyli marynarki i bluzki świadczą o działaniach świadomych, czyli o tym, co sami chcemy zakomunikować światu. Natomiast głowa, czyli apaszki i czapki odnoszą się do sfery intelektu, mówią o działaniach nadświadomych. Każdy kolor ma inne znaczenie i jest dodatkowym, niewerbalnym komunikatorem ze światem.

Kolory w zodiaku

A dlaczego niektórych kolorów unikamy, a inne wręcz są przez nas nadużywane? Być może odpowiedź znajduje się w sferze duchowej oraz astrologii. Nie jest tajemnicą, że każdemu znakowi zodiaku przeznaczony jest odpowiedni kolor, ale też wiadomo, że znaki zodiaku mają swoje upodobania, a kolory mogą podkreślać energię znaku lub ją przytłumiać.

  • Baran, przedstawiciel wojowniczej części zodiaku, zdecydowanie odnajdzie się w barwach żywiołowych, a czerwony najmocniej przypadnie mu do gustu.
  • Byk, znak związany z żywiołem Ziemi może postawić na barwy natury, kolory takie jak butelkowa zieleń czy brąz będą dobrze harmonizować z usposobieniem Byka.
  • Bliźnięta są radosne, obdarzone bystrym umysłem, ich żywiołem jest powietrze, dlatego najbardziej pasuje do nich żółty i jego wszystkie energetyzujące odcienie.
  • Nieśmiałe i wycofane Raki, którymi włada Księżyc, powinny wybrać srebro, szarość i wszystkie jej odcienie.
  • Natomiast ognisty Lew, najlepiej czuje się w otoczeniu koloru złotego, ale także energetyzujących odcieni pomarańczowego.
  • Panna jest związana z żywiołem Ziemi i podobnie jak Byk, dobrze czuje się w stonowanych barwach, z przewagą zieleni, brązów i beżów.
  • Pudrowe odcienie różu i turkusu, to kolorystyka Wagi, której patronuje Wenus.
  • Z kolei Skorpion, który lubi prowokować, najlepiej czuje się w czerwieni oraz czerni.
  • Ognisty, beztroski, kochający wolność Strzelec, powinien postawić na niewinną biel oraz namiętną czerwień.
  • Czarny to kolor Koziorożców, twardo stapiających po ziemi realistów.
  • Zupełnie inaczej na paletę barw patrzy Wodnik, któremu najbardziej pasuje fiolet, kolor duchowości oraz refleksyjności.
  • Również Ryby dobrze czują się w kolorystyce wodnej, a najlepiej ich delikatność, wrażliwość oraz marzycielski charakter oddaje błękit, niebieski, oraz głęboki odcień granatowego.
Copyright © Agora SA